„За нас представителите на политиката е много важно да сме в крак с новите тенденции. Много е важно развитието на умовете в медицината и науката да са в синхорон с иновациите. Ще бъдем успешни тогава, когато работим с професионализъм, визионерство и най-вече в екип“. Това каза председателят на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова в приветствието си при откриването на конференцията „Иновации и добри практики в здравния сектор“, която се провежда днес.
Живеем във времена, в които можем да се гордеем, че българската медицина е на световно ниво. Това се вижда най-ясно при въвеждането на съвремените достижение в медицинската наука у нас. Живеем и във време, в което българските лекари могат да се придвиждат свободно в света и да се запозванат с всички най-модерни тенденции в медицината, каза председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.
„Нашите предци са имали същата възможност в началото на 20 век, но тогава те са разполагали само със стетоскопа и своите знания. Днес не е така. В наше време, знанията които са получени на конгресите, могат да се прилагат само при подходящи условия като апаратура и болнична инфраструктура“, допълни още той.
„Иновациите в медицината и фармацията са движещия фактор и в науката, но за нас е по-важно добрите практики. Изключително важно е да разберем гледната точка, защото искав да намерим златното сечение, за да са доволни и пациенти и професионалисти“, заяви и председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов.
В конкурса за „Иновации и добри практики в здравния сектор“ са участвали 52 проекта с изключителни достижения в медицината, от които е било много трудно да бъдат отличени най-добрите.
Специалната награди за инициатива на пациентска организация получиха Иван Димитров, председател на Български пациентски форум и Боряна Маринкова, директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства за проекта за онлайн платформата за сигнализиране на пациенти. Благодарение на този проект 685 пациента са успели да получат своето лекарство.
Втората специална награда – за дигитално здравеопзаване, беше присъдена на доц. Мая Аргирова и д-р Мартин Мартинов от Клиниката по изгаряния и пластична хирургия в Пирогов за интернет приложението какво да правим при изгаряния. Приложението е инсталирано над 2500 пъти, а 1 на всеки 20 пациенти, минали през клиниката, го е ползвал приложението.
Трета награда за хирургия получи екипът на д-р Васил Червенков и доц. Петър Марков за операция, при която беше спасен животът на майка с високорискова бременност и недоносеното й бебе в Аджибадем Сити клиник Токуда. Втората награда е за „Пирогов“ за нaчaлницитe нa дeтcкaтa урoлoгия д-р Cтoян Пeeв и нa трaвмaтoлoгиятa прoф. Диян Eнчeв, които извършиха cлoжнa интeрвeнция нa мoмчe в нeoнaтaлнa възрacт, кoeтo ce рaждa c eкcтрoфия нa пикoчeн мeхур. Първата награда беше присъдена на д-р Асен Келчев от Аджибадем Сити клиник, който съвсместно с проф. Руджеро де Паулис извършва оперативно лечение на бикуспидната аортна клапа, при което клапата е запазена, а на пациента няма да се налага да пие медикаменти доживот.
Коментари по темата