„Всички варианти на омикрон, които циркулират в момента, в това число и новите хибридни, имат особеност, че всеки от тях избягва по-добре имунитета. Няма обаче данни за по-тежко тежко протичане. Намираме се в риск от заразяване, а не от по-тежко протичане на заболяването“. Това заяви пред Bulgaria ON AIR д-р Аспарух Илиев, ръководител на Лаборатория по инфекциозни болести в Берн.
Той бе категоричен, че най-добрата защита е комбинацията от ваксина и преболедуване, защото това осигурява имунитет срещу следващите варианти на коронавируса,
„Този хибриден имунитет ще даде добра защита. Двойната бустерна доза е правилният ход. Хората, които са преболедували преди повече от 6 месеца, които са ваксинирани, но не са преболедували, е добре да поставят бустер. Това намалява тежкото протичане“, подчерта специалистът.
Той се спря и на темата за тежестта на протичане на грипа и на инфекцията, причинена от омикрон.
„Въпреки твърдението, че омикрон е лек грип, има статистика от проучвания върху голям брой болни, че смъртността от омикрон е два пъти по-висока от тази от грип. Отделно са и дълготрайните последствия. А виждаме, че у нас има само 4 поставени дози ваксина за последното денонощие. Ваксинацията – и за грип, и за коронавирус, трябва да стане рутинна, за да сме спокойни за предстоящия период“, каза д-р Илиев.
Той припомни, че по-застрашени са хората с по-слаб имунитет, по-възрастните, тези, които преминават терапии за лечение на рак, хората с хронични заболявания, при които се потиска имунитетът по един или друг начин,
„Картината не се е променила от това, което познаваме, няма нещо по-различно и по-специфично в момента“, увери д-р Илиев.
Той бе категоричен, че ситуацията изглежда под контрол, а с отминаването на зимата, от март – април, можем да си отдъхнем, че няма да имаме масивни нови вълни на COVID-19.
„Вървим към ситуация, която ще бъде все повече и повече нормална. Добра новина е, че иРНК ваксините ще могат се съхраняват на стайна температура, другото положително е, че ваксини, произведени по тази технология, ще могат да се използват и в борбата с рака. С тях отворихме вратата за една много нова област – имунологичното лечение на рака. Видяхме, че теза ваксини са абсолютно безопасни и ефективни, така че можем да се надяваме на много нови пробиви в тази посока“, заключи д-р Илиев.
Коментари по темата
Твойта майка боклук издухан. Ще та обесим на черницата бе помияр.
Пълен безхаберник!
Мерудията на всяка манджа, нов и вече изтъркан егоцентрик
Ненормалник! Да си стои в Швейцария и да си слага колкото ваксини иска. БЪЛГАРИТЕ НЕ ИСКАТ!
Сички ше омрем!
Боклук! Нищо не разбираш от медицина! Книжен плъх! Време е да си в затвора и да не ти дават думата никога!