burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Илиев: Все още не знаем нищо за последствията при Омикрон

Д-р Илиев: Все още не знаем нищо за последствията при Омикрон

„Два елемента ни карат да сме предпазливи - първият е, че имаме не само Омикрон, но имаме Делта и Омикрон едновременно, а Делта протича значително по-тежко. Вторият елемент, който имаме и не трябва да го забравяме - данните за по-ниска опасност на Омикрон идват от държави, които са с доста висока степен на ваксинация“. Това каза ръководителят на инфекциозна лаборатория в Берн д-р Аспарух Илиев пред Bulgaria ON AIR.

Той съобщи, че вчера са били споделени данни от американско проучване, в което се вижда, че спрямо Делта рискът от постъпване в болница с Омикрон е 70% по-нисък, смъртността е 1/10 от тази на Делта. Той обаче подчерта, че това се отнася за смесено население – на ваксинирани и неваксинирани, докато в България все още преобладават неваксинираните хора.

„Вървим към възможност, в който ще имаме комбинация от няколко ваксини за няколко варианта, за да можем да покрием всички възможни вариации. В цяла Европа се върви към постепенно разхлабване на мерките. В далечния Изток обаче, които са шампиони в борбата с COVID-19 - Тайван, Южна Корея, мерките остават. В момента имаме вариант, който е по-малко опасен от Делта при възрастни, вероятно и при неваксинирани, но никога не може да сме сигурни, че няма да възникне нова мутация, докато не спадне заболеваемостта“, допълни д-р Илиев.

Той подчерта, че в момента боледуват доста повече деца. „Това е нещо, което се подценява. Всички данни за по-ниската вреда на Омикрон идват от възрастни. Но децата боледуват повече от Омикрон и не знаем какви ще са дългосрочните ефекти на вируса. Т.е. имаме данни, които обнадеждават, но в същото време трябва да сме предпазливи и не много лековерни“, уточни д-р Илиев.

По отношение на мерките у нас той заяви, че смъртността в България, съпоставена с тази в Германия, е 8 пъти по-висока. „При предишните вълни можеше да сме по-предпазливи. В някои отношения можем да се справяме по-гъвкаво. В момента здравната система се справя сравнително добре. Но малко по-голяма активност от сегашното правителство нямаше да е във вреда, особено що се отнася до учениците“, каза д-р Аспарух Илиев.

В отговор на въпроса какви са усложненията, които може да предизвика Омикрон, той каза, че вирусът засяга по-малко белия дроб, но нямаме никаква представа как стои въпросът с т.нар. long COVID, който е свързан с дългосрочните оплаквания – липса на концентрация, уморяемост, трайно намалена способност за извършване на тежки физически действия.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Jmcq

User Avatar Гост 29.01.2022 01:49:31

Антиваксерите наскачаха по-долу. Интубация за вас през задния проход.

User Avatar Да да 27.01.2022 18:37:51

Редовното плашило пак е на линия! Жалък както винаги! Къде ли му е гроздето от младите години и този човек ще говори за морал!

User Avatar Малката ваксопродавачка 27.01.2022 12:38:16

Ooo, Пепи, дай едно кило!

User Avatar Шуши 27.01.2022 10:27:24

Но знаем, че гроздето е вкусноо.

User Avatar Elf 27.01.2022 10:13:58

Zatova ;Nabodete decata,nali bokluk?Ahahaa ,kakav pederaaaaaaasssst,kakav prolklet pedaaaaaal.

Още от Новини