burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Илко Семерджиев: Никога в България не е имало листа на чакащи с 4 000 пациента

Обръщаме посоката отново към пациента, а не към лимитите

Листата на чакащите, която формира НЗОК, вече е надскочила четири хиляди души. Това съобщи в интервю за БНР служебният министър на здравеопазването д-р Илко Семерджиев. По думите му това е феномен за системата.

 „България беше страна с изключително лесен достъп до здравеопазване, до здравна помощ, а сега от 2016 година ние имаме листа на чакащите и то измерваща се в хиляди хора“, коментира той. В тази връзка д-р Семерджиев изтъкна, че приоритет в неговите действия начело на МЗ ще е обръщане на посоката отново към пациента, а не към лимитите.

„Аз от години говоря, че пациентът може да бъде в центъра на вниманието както на лекарите, така и на цялата здравна система, само ако той има право на свободен избор на лекар и лечебно заведение, а органите, които защитават неговите интереси, примерно НЗОК, или плащанията от държавния бюджет, трябва да вървят след избора на пациента“, обясни той, като допълни, че в момента имаме обърната посока – пациентът следва неизчерпаните лимити, които пречат на хората да ползват медицинска помощ, ограничават техния достъп и формират листи на чакащите.

От думите му стана още ясно, че основна задача на екипа, на който е начело, ще е възвръщане на диалога със съсловието. Той подчерта, че гласът на колегията отново ще бъде чут и отбеляза, че тя е била лишена от правата да договаря какво ще се случва в сферата на здравеопазването. „Това означава еднолично командване с административен подход, който аз наистина смятам да променя. Промяната в посоката от командно администриране към договаряне и балансиране на интересите е ключово за здравеопазването. Само така може да се развива тази система и само така би допринесла ползи както за пациентите, така и за лекарите, които най-после трябва да се успокоят и да престане тази непрекъсната вакханалия върху тяхното достойнство“, заяви той.

Нуждата от възстановяване на диалога  отбеляза и председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев, който също се включи в разговора. По думите му всяка една реформа в сектора не би могла да се случи без да се търси мнението на всички участници, работещи в системата на здравеопазването.

Д-р Семерджиев коментира и въпроса, свързан с отмяната на търговския статут на болниците, повдигнат по време на отчета на Петър Москов в края на миналата седмица, като определи подобно твърдение за необмислена спекулация. „Търговският статут на болниците въобще не провокира тяхната медицинска дейност“, категоричен бе той и обясни, че ако се мине на идеята болниците да бъдат публични дружества, това означава те да се превърнат към МЗ или към общините като второстепенен разпоредител на бюджетни средства, а това според него би отменило здравното осигуряване в България.

На въпрос, свързан с болничните лимити, д-р Семерджиев, обясни, че при липса на парламент не биха моли да бъдат осъществени и законодателни промени в тази насока. Все пак той отбеляза, че екипът му ще се опита „да смекчи тази ситуация“.

„Ако действително се възстанови договорното начало, това означава, че ще можем да пипнем някои неща в Националния рамков договор, които ще помогнат намеренията да бъдат изпълнени, макар и не в онзи пълен обем, който всички ние желаем“, обобщи д-р Семерджиев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   D@ZC

Още от Новини