burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Инджов, УМБАЛ „Лозенец“: Навременната диагностика и лечение могат да спасят зрението

Д-р Инджов, УМБАЛ „Лозенец“: Навременната диагностика и лечение могат да спасят зрението

Д-р Иво Инджов завършва Медицински университет – София през 2016 г.

Още като студент проявява интерес към офталмологията и започва да работи като доброволец в Очно отделение на УМБАЛ Аджъбадем Сити клиник – Токуда, където по-късно специализира. Взема специалност през 2020 г., след което след спечелен конкурс започва работа като лекар и асистент към Медицински университет – София към базата на Очна клиника в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ”.  Специализира хирургия на преден и заден очен сегмент в Университетска болница Антверпен, Белгия. Редовно участва в научни конгреси и конференции. Член на European Society Of Cataract & Refractive Surgeons, Българско Дружество по Офталмология, European Society of Ophthalmology и др. Професионалните му интереси са насочени към оперативно лечение на катаракта, глаукома, както и възпалителни и съдови заболявания на ретината.

Д-р Иво Инджов е началник отделение по очни болести към УМБАЛ „Лозенец“

Д-р Инджов, днес отбелязваме Международния ден на незрящите хора. Може ли да ни разкажете повече за значението на този ден?

Международният ден на белия бастун, отбелязван на 15 октомври, е важна инициатива за повишаване на осведомеността относно проблемите и предизвикателствата, с които се сблъскват хората със зрителни увреждания. Този ден ни напомня колко е важно да подкрепяме незрящите хора и да работим за осигуряване на равни възможности за тях в обществото. Освен това, той поставя акцент върху превенцията и ранната диагностика на очни заболявания, които могат да доведат до загуба на зрение.

Какви са най-честите причини за загуба на зрение и слепота?

Най-честите причини за загуба на зрение и слепота включват заболявания като катаракта, глаукома, диабетна ретинопатия и свързана с възрастта макулна дегенерация. Катарактата е основната причина за предотвратима слепота в световен мащаб и обикновено може да бъде коригирана чрез хирургична намеса. Глаукомата, от друга страна, води до постепенно увреждане на зрителния нерв и изисква редовен мониторинг и лечение. Диабетната ретинопатия е усложнение в следствие на захарния диабет, което засяга кръвоносните съдове в ретината, а макулната дегенерация е свързана с възрастта и се среща по-често при по-възрастни хора.

Какви превантивни мерки могат да се предприемат за предотвратяване на зрителни увреждания?

Превенцията на зрителните увреждания изисква редовни профилактични прегледи при офталмолог, особено за хора над 40-годишна възраст, хора с фамилна обремененост или страдащи от заболявания като диабет. Контролът върху хроничните заболявания като диабет и хипертония също е от съществено значение. За хората с висок риск от очни заболявания е препоръчително да извършват ежегодни очни прегледи, дори и да нямат оплаквания. Ранното откриване на заболяванията може значително да подобри шансовете за успешно лечение и да предотврати сериозни увреждания. В УМБАЛ „Лозенец“ разполагаме с изключителни висококвалифицирани специалисти и апелирам към пациентите да запишат час за консултация с тях и да им се доверят.

Какви съвременни методи за лечение на очни заболявания се прилагат днес?

Съвременната медицина разполага с разнообразни методи за диагностика и лечение на очни заболявания. Лазерната терапия, инжекциите с медикаменти в окото и хирургичните интервенции са сред най-често използваните методи за лечение на заболявания като диабетна ретинопатия и макулна дегенерация. При глаукома, в зависимост от тежестта на състоянието, лечението може да включва капки за очи, лазерни процедури или хирургия. Катарактата обикновено се лекува чрез хирургично отстраняване на помътнялата леща и замяната ѝ с изкуствена.

Какъв е Вашият съвет към хората по повод Международния ден белия бастун?

Бих посъветвал всички да се грижат за зрението си и да посещават офталмолог редовно. Очното здраве често се пренебрегва, но навременната диагностика и лечение могат да спасят зрението. Този ден е и възможност да покажем солидарност и разбиране към хората със зрителни увреждания и да подкрепим инициативи, насочени към подобряване на тяхното качество на живот.

Благодаря Ви за отделеното време и ценните съвети, д-р Инджов!

Благодаря и аз! Надявам се, че с повече информираност и грижа за здравето ще успеем да намалим броя на случаите на предотвратима слепота и да осигурим по-добро бъдеще за всички.

***

За консултация с д-р Инджов, запишете час на 02/96 07 682.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   jEm8

Още от Новини