burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Кокалов: Добре е, че има повече пари в бюджета, но трябват и реформи

Д-р Кокалов: Добре е, че има повече пари в бюджета, но трябват и реформи

„Добре е, че в бюджета за здравеопазване са предвидени повече пари, но трябва да има и реформи. Реформите трябва да бъдат едновременно и навсякъде, а сега се правят на парче и поради силния лобизъм в парламента. Образно казано, всеки иска да се „докопа“ до тези пари". Това каза пред БНТ д-р Иван Кокалов, председател на ФСЗ към КНСБ и член на Надзорния съвет на НЗОК.

„Парите са необходимо, но не достатъчно средство. САЩ е държавата, която отделя най-много пари за здравеопазване, но там също има много недоволни. Аз съм в Надзорния съвет на касата от много години, факт е, че такова увеличение на бюджета не е имало, но то е логично и е свързано с други фактори, увеличение на минималната работна заплата, на осигуровки, така че то не е нелогично увеличение. Затова го подкрепяме, защото са доста парите. Това обаче не е достатъчно. Да, има увеличаване на парите за профилактика, за извънболнична помощ, Дали ще отидат за това е въпрос и на контрол“, подчерта той,

Д-р Кокалов, че надзорниците единодушно са подкрепили бюджета, но искат да бъдат сигурни, че парите ще отидат за профилактика, а няма само да бъдат записани като такива.

Той бе категоричен, че трябва да има промени в начина на финансиране на болничната помощ. "Пътеките не са начин за финансиране, а начин за качество", каза д-р Кокалов.

По думите му основните проблеми в здравеопазването са липсата на персонал и начинът, по който се финансират лечебните заведения.

„С решение на парламента се оформи един кръг от болници, които ще бъдат гръбнака на системата, но много от общинските болници ще останат недофинансирани. Ние очаквахме там да има реформа. Реформата се състои в структурите. Очакваме здравната карта да не бъде само момента снимка, а да отчита тези промени и нужди, и там където има нужда болницата трябва да бъде финансирана, може би чрез общините, може би чрез някакъв фонд. Трябва да има достъп, системата да бъде универсална“, подчерта той.

Д-р Кокалов даде пример с Австрия. „В австрийския модел системата е универсална, и за здравеопазването и за образованието. Факт е обаче, че има и друго – Великобритания например има листа на чакащи, които чакат с месеци, а преди да излезе страната от ЕС, те ходеха в други държави, за да се оперират навреме например“, посочи той.

Д-р Кокалов призова да се мисли и за мотивацията на медиците да останат в България и да работят.

Той бе категоричен, че в момента системата на здравеопазването е устойчива.

"Дефицит на средства в касата няма. Имаме резерв от 3%, касата няма дефицит. Надзорът следи за това как се харчат парите и да има такива", обясни снидикалистът.

Той засегна и темата за дигитализацията в здравеопазването и изрази мнение, че тези процеси ще допринесат и за по-добрия контрол, което предполага, че ще има все по-малко случаи на злоупотреба със средства.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   X#Sg

User Avatar Гост 27.11.2023 22:13:54

На фона на останалите лентяи в Надзора Кокалчето е направо капацитет

User Avatar Гост 27.11.2023 20:02:51

Кокалът не пуска кокала.

User Avatar Doc 27.11.2023 10:28:55

Вечният член на Надзорния съвет!

Още от Новини