burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Колчаков: Най-важните ресурси в здравеопазването вече са изчерпани

И частни, и общински, и държавни болници еднакво поемат тежестта на епидемията, каза Иван Тодоров

Д-р Колчаков: Най-важните ресурси в здравеопазването вече са изчерпани

„Оптимистично е да очакваме, че в момента е пикът на четвъртата COVID вълна у нас. Смятам, че нещата ще продължат да се влошават, защото броят на открити заразени показва, че кривата нараства и не сме стигнали платото“. Това каза пред БНТ д-р Иван Колчаков - анестезиолог и част от ръководството на УМБАЛ „Софиямед”.

“Най-важните ресурси в здравеопазването вече са изчерпани - това е човешкият фактор. Огромна заблуда е да се броят легла и здравни заведения, защото те не лекуват. Специализираните екипи, които извършват реанимация, са голям дефицит и без пандемия. А сега ние сме разделени по групи, които трябва да полагат грижи за болните от COVID-19, а в същото време и останалите болести не са спрели да функционират. Така че дефицитът на кадри е изключително остър - не само на лекарите, а тук са и сестрите, и санитарите”, подчерта той.

По думите му е трагично поведението на българските граждани, които не осъзнават, че отговорността за техния живот и здраве е персонална, а не на лекарите, не на здравната система, а още по-малко на политиците.

„Българските граждани трябваше да се възползват максимално бързо, като хората в цивилизованите страни, и да се ваксинират. Това, че не се ваксинираха, доведе до там, че сме в развитите страни като възможности, а като статистика сме в развиващите се страни”, каза д-р Колчаков и допълни, че над 70% от лекарите са ваксинирани, което показва, че българските лекари са европейци, а 80% от българите не са – по манталитет и поведение.

„Миналата седмица се проведоха три срещи на директорите на столичните болници – с министъра, с РЗИ и с управителя на НЗОК. Тогава се видя, че цялата здравна система е застанала рамо до рамо, за да поеме тази тежест. И частни, и общински, държавни болници еднакво поемат тежестта на епидемията. Ваксинацията работи, когато е масова“, каза от своя страна зам.-председателят на Българската болнична асоциация (ББА) Иван Тодоров.

По думите му българите са приели ваксинацията като акт на индивидуална защита, а тя е въпрос на групова отговорност - да застанем рамо до рамо срещу един невидим враг, който отнема човешки животи, и да се погрижи за другия, за по-слабия, за по-възрастния.

„Тежестта на тази битка се поема най-вече от лекарите, медицинските сестри, санитарите и по-малко от обществото. От близо година насам имаме само едно средство за защита и това е ваксинацията. Докато се появи евтина и достъпна терапия, трябва по-масово да се ваксинираме", каза още Тодоров.

Той коментира и оскъпяването на болничното лечение. „Има много тежко повишаване на цените на тока, тежко повишаване на цените на кислорода, има недостиг на определени медикаменти, вижда се, че определени клинични пътеки са недофинансирани, включително COVID пътеките. Тази разлика се покрива от лечебните заведения. Здравната каса и МЗ търсят начин да компенсират болниците и се надяваме, че това ще стане“, каза Тодоров.

Д-р Колчаков подчерта, че лечебните заведения имат ограничен финансов капацитет и това се вижда по факта, че областни болници вече не могат да лекуват никакви пациенти.

По отношение на капацитета на болниците той заяви, че пределът вече почти е достигнат. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Vzqm

User Avatar Гост 27.10.2021 11:02:27

Sluga na DPS,komunistite i rob na Tikov.Priatel na osadenia aferist i kradec Luka Beliov.

User Avatar Гост 27.10.2021 10:00:35

В Софиямед намалихте заплатите наполовина и младите лекари напуснаха.

User Avatar Гост 27.10.2021 14:02:57

Скоро и н старите...

User Avatar Гост 27.10.2021 10:52:43

Така е в частните болници. Първоначалните обещания са големи, а реалността след няколко месеца - съвсем различна. Да не говорим за отпуските, които не са повече от минимума по КТ, и извънрдния труд, който не се заплаща допълнително. Най-честата уловка е, че заплатата е с 50% по-голяма, но пък работата е 2-3 повече. Като теглиш чертата, разбираш, че са те пре.бали. За това най-добрият вариант е да си караш в държавното, а отделно да си доработваш на частно. Така и не си зависим от разни новоизлюпени капиталисти в здравеопазването.

User Avatar Гост 27.10.2021 12:49:47

Най-добрият вариант е "частно в държавното" :)

User Avatar Гост 27.10.2021 13:34:48

На добре е в сивата икономика!

User Avatar Гост 27.10.2021 11:43:38

To това държавно ви докара до под крушата. Държавното е удобното пристанище на всички некадърници ,стоящи на гюме на държавната ясла. Комуняги прости, като заработващ на частно какъв си капиталист или комунист а? И защо тогава плюете частното ? Шизокомунисти, сър

User Avatar В края на уродливия ни ПСЕВДОпреход 27.10.2021 14:31:15

Като им гледам червенеещите биографии на "частниците", явно голяма метаморфоза са претърпели, вероятно за една нощ.

User Avatar Гост 27.10.2021 12:33:09

Като заработваш на частно, ако не си собственик, си обикновен пролетариат...

User Avatar Гост 27.10.2021 11:58:38

Тия дето работите в частното, нали сте дошли от държавното. Като гледам какви работят в "частното", най си е криворазбрана цивилизация...

Още от Новини