burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Кондева: Министерският пост е поредната отговорност, която приемам

Д-р Кондева: Министерският пост е поредната отговорност, която приемам

Моята експертиза – професионална, по образование и административно, винаги е била в здравеопазването. Предложението беше предизвикателство. Нямах много време да мисля и приех с ясното съзнание, че става въпрос за една много голяма отговорност, че ще трябва да се работи много, здраво при това, и че най-вероятно ще има негативни последици. Така че за мен в случая е поредната отговорност, която приемам и с която се нагърбвам.

Така д-р Галя Кондева отговори пред bTV на въпроса защо се е съгласила да приеме поста служебен министър на здравеопазването.

Тя коментира темата с недостига на лекарства, като подчерта, че той не е само на национално, но и на европейско ниво. „Недостигът на лекарства е свързан с много фактори, като например производствени проблеми, ценови проблеми, логистика. Това, което можем да направим ние, е да наблюдаваме много внимателно пазара. Информация има и тя никак не е малко. Ако правилно използваме тази информация, няма да позволим да влезем в недостиг“, каза д-р Кондева и припомни, че от МЗ са депозирани в парламента две промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, които предстои да бъда разгледани.

По отношение на конкурсите за болнични директори тя каза, че вече са обявени седем процедури за директори на лечебни заведения, чиито мандати са изтекли март месец. „В момента продължава обявяване, в следващата седмица и на тези, които изтичат или вече са изтекли, тъй като сме в края на април. И остават три лечебни заведения, при които мандатът изтича май месец и ще бъдат обявени. Това са УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ – София, Специализираната болница по ендокринология също в София и Специализираната болница по ортопедия в София“, каза министърът.

В отговор на въпрос защо е отменила заповедта за уволнение на директора на УМБАЛСМ „Пирогов“ д-р Валентин Димитров, д-р Кондева заяви, че „Пирогов“ е една от седемте болници, за които вече е стартирана процедурата за избор на нов Съвет на директорите.

„Това беше една от основните причини да отменя тази заповед, защото към края на месец май ще бъде, надявам се успешно приключила процедурата по избор на нов Съвет на директорите, включително и на нов изпълнителен директор. Кой ще бъде той, не бих могла да кажа. Но за един месец да направим промяна в управление на лечебно заведение, в което годишно минават над 200 000 спешни случаи, в което работят над 2000 медицински специалисти, на мен лично ми се видя много рисково“, каза здравният министър.

Д-р Кондева коментира и темата с епидемията от коклюш, като подчерта, че обществото все още е много чувствително след COVID на теми като пандемия, епидемия. „Затова ние много внимаваме какви послания ще дадем към това общество. За нас е важно хората да бъдат информирани за коклюш, за симптомите, за възможните усложнения. Но в никакъв случай не искаме да се всява паника сред населението. Коклюшът не е ново заболяване. Епидемиолозите години наред го наблюдават и регистрират съответно пикови стойности. Последният по-сериозен пик е от 2009 г. Реално през 3 до 5 години се наблюдава тенденция на нарастване. Но не в тези размери, в които се наблюдава в момента. От лятото на 2023 година значително нарастване на броя на случаите се наблюдава в много от страните в Европа. Имаме данни за епидемично разпространение, но нещата са под контрол в момента“, каза тя.

По думите на здравния министър една от причините за увеличаването на новите случаи е въвеждането на ацелуларната ваксина против коклюш след 2012 г. „За разлика от предходната ваксина е с частици от коклюш, а не така наречената жива ваксина, която се ползваше преди. Тази ваксина се показа във времето с по-кратък ефект по отношение на имунитета, който се създава след поставянето. Но пък нейното предимство и един от мотивите за въвеждането и у нас и в Европейския съюз в държавите е, че няма тези тежки странични ефекти, които са наблюдавани при приложението на предходната ваксина“, каза тя.

Д-р Кондева подчерта, че ваксини имат достатъчно. „В момента по нашия имунизационен календар последната ваксина се поставя на 12-годишна възраст. Ние, след като анализирахме обстановката, смятаме, че една от подходящите мерки, пак след като данните сочат, че най-уязвими са малките деца, е да насочим възможност за имунизация на бременните жени в третия триместър, тоест от бременността и между 27-ма и 36-та гестационна седмица, за да можем да предпазим майката и новороденото до започването на задължителните имунизации на самото новородено дете“, уточни министърът на здравеопазването.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Re%4

User Avatar Лекар 29.04.2024 23:16:42

Поредната калинка на мафията ГЕРБ-ДПС.

User Avatar Гост 29.04.2024 12:12:26

Поредната 'ПЪЛНА СКРЪБ' в здравната система. Заплатки за чиновниците в МЗ и пълно блатно спокойствие, НУЛА РЕФОРМИ В СЕКТОРА

User Avatar Гост 29.04.2024 11:08:58

Още един човек с добро име, който не може да взима никакви самостоятелни решения. Жалко

Още от Новини