burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Кондева: Основният проблем при трансплантациите е организационен

Д-р Кондева: Основният проблем при трансплантациите е организационен

Липсата на редовно проследяване на здравословното състояние на чакащите трансплантация затруднява процеса по трансплантации. Това каза пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева, цитирана от БТА.

Министър Кондева присъства на откриването на годишната конференция на Европейския хемофилен консорциум, която се провежда в столицата.

Регистърът с актуалното състояние на чакащите трябва да се организира и поддържа от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, в чиито правомощия е процесът по организиране на донорството и трансплантациите, посочи д-р Кондева.

По думите й актуализацията на списъка е належаща, тъй като в част от случаите, в които има подходящ за трансплантация орган и съвместим пациент, се оказва, че пациентът вече е с влошено здравословно състояние и не подлежи на трансплантиране.

Чакащите чернодробна или сърдечна трансплантация в повечето случаи се проследяват от трансплантолозите, но за чакащите за бъбречна трансплантация най-вероятно актуалното им състояние не се отразява навреме в регистъра, каза още министърът.

Основният проблем при трансплантациите е организационен. Има създадена мрежа от координатори по трансплантации, но вероятно има някакъв проблем в работата им, допълни тя и припомни, че има приета от Министерския съвет Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията в Република България 2024 - 2028 г., в която е осигурено и финансиране. Ще подобрим организацията, така че да може органите да стигат навреме до екипите от трансплантолози и в крайна сметка до нуждаещите се пациенти, каза още тя.

Много малко са донорските ситуации, което означава, че моментът, в който трябва да се създаде необходимата организация, се пропуска. Идеята е координаторите по донорство да бъдат активни, да работят съвместно с анестезиолозите и винаги, когато има възможност за донорска ситуация, да се говори с близките, допълни министър Кондева. Трябва да се решат тези организационни проблеми, защото те са причина да изпращаме органите в чужбина или да не бъдат трансплантирани изобщо заради късното им пристигане до реципиента, добави тя.

Тази година българската асоциация е домакин на редовната годишна конференция на Европейския хемофилен консорциум , което е голямо признание за усилията да усъвършенствате възможностите за лечение на болните от хемофилия, обърна се министър Кондева към участниците във форума. Аз, като хематолог, години наред работя с асоциацията и наистина усилията, които се полагат са неимоверни, връзките, които създадохме са успешни и тази среща днес е резултат на тези усилия, допълни тя. Близо 30 години не спирате да търсите верния път за справяне с ежедневните предизвикателства на пациентите и техните близки и съм убедена, че срещата между експерти, изявени в световен мащаб, ще спомогне за внедряване на най-успешни практики в овладяването на хемофилията. Общата ни цел е да подобрим качеството на живот на пациентите в медицински и в социален аспект, добави министърът на здравеопазването. 




СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   uaSj

User Avatar Гост 04.10.2024 16:00:46

Ние мислехме, че е химичен

Още от Новини