burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Кондева: Шест медсестри не стигат за нормалната работа на НЦТХ

Д-р Кондева: Шест медсестри не стигат за нормалната работа на НЦТХ

В Националния център по трансфузионна хематология се търсят шест медицински сестри, за да може да бъде възстановено нормалното работно време с кръводарители. Това казва служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в отговор на депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев относно ограниченото работно време на НЦТХ от 8:00 до 14:00 понеделник – събота.

По думите на министъра този временен режим на труд се е наложил във връзка с кадрови проблеми – напускане и заболявалия на медицински специалисти.

„Недоокомплектоването на медицинските специалисти в отделение „Кръводаряване“ се задълбочи в края на 2023 г., като тенденцията продължава и през 2024 г. Причините за напускане са различни, но водещите според Центъра са ниското заплащане за положения труд; работният график, който предполага условия за непрекъсната работа с кръводарителите и по време на национални празници и почивни дни; голямото дневно натоварване, тъй като кандидат-кръводарителите са непрекъснат поток, работи се в принудителна поза, натоварваща гръб и раменни стави; засилващата се агресия от страна на някои кандидат-кръводарители към екипите по кръвовземане. Отговорностите на екипите по кръвовземане касаят здравето и комфорта на кръводарителите и сигурността на дарената кръв. Като участници в екипите за кръвовземане медицинските специалисти се грижат както за самите кръводарители, така и за единиците дарена кръв, помагат на лекарите при долекарските грижи при случващите се „нежелани реакции“ при кръводаряване“, казва в отговора си д-р Кондева.

По думите й Центърът полага усилия за преодоляване на кадровия дефицит като подобрява организацията на работа, чрез осигуряване на стриктно спазване на редуването на работа с почивка. „Усилията са насочени към подобряване на условията на работа и създаване на комфорт на работното място. Стремежът на Центъра е да направи професията привлекателна за младите кадри“, казва още д-р Кондева.

Тя допълва, че с Постановление на МС от 3 април 2024 г. за преодоляване на диспропорции във възнагражденията на персонала в бюджетните организации се предвижда увеличение на възнагражденията и на медицинските специалисти в НЦТХ и РЦТХ.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   4T95

User Avatar Ивета 25.04.2024 12:07:59

Ами няма да стигнат като преподавателите ни крещят безприцинно не ни учат на нищо и после в болницата е същият ад и заплатите ниски.. а учим колкото лекарите и никой не ни оценява

User Avatar В края на уродливия ни ПСЕВДОпреход 24.04.2024 16:29:02

Хващам бас, че ако обявите заплата, равна на една шеста от заплатите на ритнитопковците, сестри ще се намерят веднага!!!

User Avatar В края на уродливия ни ПСЕВДОпреход 24.04.2024 16:28:01

За всички е ясно, че нашето първенство не може да се мери във финансов аспект с големите западноевропейски шампионати, а дори и с повечето първенства от Централна Европа. Ограничени от финансовите си възможности, понякога е трудно за нашите отбори да привлекат наистина качествени чужденци, но все пак да се каже, че индивидуална класа в нашето първенство отсъства би било погрешно. В българската Първа лига има играчи, които определено можем да кажем, че получават солидно възнаграждение. Такива за настоящия сезон са: Матиас Фаетон – 35 000 евро на месец Руан Секо – 35 000 евро на месец Дюкенс Назон – 30 000 евро на месец Юрген Матай – 30 000 евро на месец Ноа Сонко Сунберг – 25 000 евро на месец Тобиас Хайнц – 20 000 евро на месец Ивайло Чочев – 15 000 евро на месец Рикардиньо – 10 000 евро на месец Ивелин Попов – 8 000 евро на месец

Още от Новини