burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Кунчев: Няма да се стигне до национална епидемия от западнонилска треска

Д-р Кунчев: Няма да се стигне до национална епидемия от западнонилска треска

Предвид значителното увеличаване на броя на случаите на западнонилска треска на Балканите и в средиземноморските страни, не е чудно, че такива се появяват и у нас. Това отбеляза пред БНР главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев във връзка с втория случай на заболяването, открит в Пловдив.

Заразеният мъж се лекува от 10 дни в Клиниката по инфекциозни болести на УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив и е с подобрение.

„Общо взето прогнозирахме такова развитие още през март-април с оглед на това, че доста различен беше и пролетният, и летният сезон, с много валежи, възможност за образуване на много завирени, заблатени места, което пък ще увеличи броя на комарите. Те са основният преносител и когато има повече комари, повече ухапвания, съответно и броят на случаите можем да очакваме да расте“, коментира д-р Кунчев.

Той посочи, че големият проблем при заболяването е липсата на симптоматика в повечето случаи. При близо 80% от случаите симптоми няма, а останалите проявяват симптоми на грип. „От 1000 заразени не повече от 180-200 ще имат някакви симптоми, а останалите ще проявят симптомите на един летен грип“, обясни специалистът и допълни, че в много редки случаи може да се стигне до по-сериозни усложнения, предимно неврологични – какъвто е и случаят в Пловдив.

Западнонилската треска може да е смъртоносна при хора на възраст, с много хронични заболявания, стана ясно още от думите на д-р Кунчев, който уточни, че точно такива са и случаите в Сърбия.

Главният държавен здравен инспектор отбеляза, че профилактиката на заболяването от лична гледна точка не е особено лесна, тъй като не винаги можем успешно да се предпазим от ухапване от комар. „А вече от гледна точка на обществото основното, което трябва да се прави, е точно обработката на тези площи, които определено тази година са повече и това дава предимство както на комарите, така и на кърлежите, защото тази влажна пролет и лято доведоха до много високи треви, до изобилие от зелена растителност“, посочи той и допълни, че по тази причина се отчита ръст от 30-40% при пренасяните от тези вредители заболявания.

„В никакъв случай няма де с стигне до национална епидемия, защото нито начина на предаване, нито пък процентът на заразеност е толкова голям, че едва ли не всяко ухапване да води до заболяване“, категоричен бе в крайна сметка д-р Кунчев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   XsvQ

Още от Новини