burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Маджаров: Иновациите трябва да бъдат извадени като отделно перо в бюджета на Касата

Д-р Маджаров: Иновациите трябва да бъдат извадени като отделно перо в бюджета на Касата

Животът на всяка нова технология като иновация продължава около 5 години, след това се превръща в рутина. За съжаление у нас това се случва само благодарение на нови личности и отделни инвеститори. Време е да бъде въведен отделен ред в бюджета на НЗОК за болнична помощ за въвеждане на иновации. Това каза председателя на БЛС д-р Иван Маджаров по време на откриването на форума на „Капитал“ „Иновации в болниците, апаратурата и медицинските изделия“.

По думите му така ще може да бъде проследявана и тяхната ефективност по-лесно, а пациентите ще имат възможност бързо да получат ново и качествено лечение. (Интервю с д-р Маджаров очаквайте по-късно днес.)

„Иновациите в здравната система са изключително важна част, която позволява пациентите да получават все по-правилно и навременно лечение, което ни позволява да се справяме с все повече проблеми от миналото. Процесът на създаване на иновации трябва да бъде обсъждан, подкрепян, показван“, каза бившият председател на парламентарната здравна комисия доц. Антон Тонев.

Представителят на БСК проф. Григор Димитров, който е и член на Надзорния съвет на НЗОК, заяви, че с болни хора прогрес не се постига. „Прогрес се постига само със здрави и мотивирани хора. Забравяме, че в България работят лекари специалисти с висока квалификация, а сме фокусирани само недъзите на системата. Не бива да забравяме, че най-важното са лекарите“, каза той.

Според другия представител на Надзора на Касата на форума Тодор Воденичаров най-често на нововъденията в здравеопазването се гледа като на разход, а не като на инвестиция, което трябва да се промени.

Съветникът на здравния министър Аркади Шарков подчерта увеличаването на продължителността на живота в резултат на иновациите. „Процесът, който зависи иновациите в лекарствата, както и оптимизацията на лечебните заведения, беше войната срещу COVID. Сегашната война в Украйна за съжаление развива Спешната помощ и реконструктивната хирургия. Иновациите в бъдеще можем да ги гледаме като спестяване на време и по-доброто навлизане в системи като нашата, които са догонващи“, каза Шарков.

Според Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз, е нужна на първо място иновация в начина на мислене.

Адв. Христина Николова от Сдружението за развитие на българското здравеопазване пък подчерта, че пациентите вече не искат просто достъп до медицинска грижа, а искат достъп до качествена медицинска грижа.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   $FGg

User Avatar су 04.04.2023 08:59:35

тоя пак не знае какво говори - какви иновации кога касата не плаща парче метал за спешните ортопедични случаи с закон....а от месеци не плаща маса девайси и импланти.....искат да се отделят за да лапат едни пак за сметки на други

User Avatar Гост 30.03.2023 22:50:44

Ташаци на рояци, адвокати, иноватори, и сие глъмари. Само форуми и безмислено чесане на езици без никакви действия. Начело с т.нар Капитал, хаха

Още от Новини