burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Маджаров: Няма време за отлагане на реформите

Създаването на иновативни фондове би помогнало за по-ефективното акумулиране на средства за лечение чрез иновативна медицина, каза Лука Чичов

Д-р Маджаров: Няма време за отлагане на реформите

„Да говорим по-малко за разходи в здравеопазването, а повече за инвестиции“. За това призова Лука Чичов, председател на Здравния комитет, при представянето на доклада на Здравния комитет на Американската търговска камара по време на дискусията с представители на основните политически партии, на служебното правителство и на здравните власти на тема „Инвестиции в здравеопазването“. Организатори са партньорите в инициативата „Заедно за повече здраве“ – Българският лекарски съюз (БЛС), Българският фармацевтичен съюз (БФС) и Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM).

„Не е коректно да се твърди, че няма напредък в България в областта на здравеопазването за последните 20 години. Българската здравна система реално отбелязва осезаем напредък“, каза Чичов.

Той подчерта, че има различни обективни показатели за този напредък, като се започне с увеличаването на продължителността на живота от 71,7 на 75 години, макар че имаме още за да догонваме средната продължителност на живота в ЕС. По думите му сред останалите показатели са достъпът до иновативна терапия и

увеличението на разходите на глава от населението за здравеопазване,

които са се увеличили повече от три пъти от 513 евро на човек през 2003 г. на 1637 евро през 2019 г.

„Ако сме обективни, трябва да обърнем внимание и на това, в което изоставаме спрямо ЕС“, каза Чичов. Статистиката по предотвратима смъртност показва, че у нас преждевременно умират 427 души на 100 000, а с по-лоши показатели от нас са само Унгария, Румъния, Литва и Латвия. Данните са за 2017 г. По отношение на най-масовите заболявания също сме сред най-изоставащите държави. У нас случаите на инсулти и хипертония са 4 пъти повече спрямо средното за ЕС, а исхемичната болест на сърцето – 1,5 пъти.

Според статистиката на Здравния комитет 39,3% са преките доплащания от пациентите в системата на здравеопазването и в това отношение сме на четвърто място след Кипър, Гърция и Латвия. „Има статистики, които показват, че доплащанията са 50% и сме на последните места в Европа“, каза Чичов.

Пет идеи за подобряване на системата се предлагат в доклада на Американска търговска камара в България. Това са: превенция, скрининг и иновативна медицина; инициативи за дигитализация; промяна от ИТ-здравеопазване към истинско дигитално здравеопазване; нужда от реална реформа на модела на финансиране на системата и ефективно използване на европейските фондове.

„Всяка една от идеите може да допринесе

както за ефективно разходване на средства за здраве,

така и за подобрение на здравето на всеки един български гражданин“, каза Чичов и припомни разписаните в доклада подробности за петте идеи.

Реална реформа на модела на финансиране на системата може да бъде реализирана по четири основни начина: систематична промяна, създаване на иновативни фондове, по-ефективно преразпределение в посока „здраве“ от събраните данъци и акцизи и приоритетно насочване на инвестиции в здравеопазване от европейските фондове и механизми.

„По-конкретно систематичната промяна според експертите включва възможността от

преразглеждане на модела на НЗОК и промяна на цялостния модел на финансиране у нас,

като се почерпят добри практики от здравните системи на Франция, Германия, Швейцария и др. Създаването на иновативни фондове би способствало за по-ефективното акумулиране на средства за лечение чрез иновативна медицина. Подобни механизми има създадени и работят в Италия, Шотландия и Уелс“, уточни Лука Чичов.

„Българското здравеопазване трябва да направи стратегически скок и да се приземи там, където е здравеопазването в доста от европейските държави“, заяви на свой ред Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM).

„Вярно е, че направеното днес дава резултати много по-късно, но няма време да се отлагат реформите. Ние чухме за всички проблеми, които съществуват в българското здравеопазване – от кадровия сред медицинските специалисти през демографските до достъпа на пациентите до иновативни терапии. По-важно е да видим дали можем да се обединим около общи действия по тях“, заяви председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.

„Изводите в доклада не учудват никого, но е друго да бъдат обективизирани. Ние сме толкова силни, колкото сме обединени и толкова слаби, колкото сме разединени. Стратегическият скок може да бъда направен само с промяна в мисленето“, коментира председателят на БФС Асена Сербезова.   


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   SjtZ

User Avatar Гост 22.06.2021 23:39:45

Едни и същи разтегачи на локуми: Деян Денев, Маджаров, Сербезова и цялата пасмина от парламента. Иновации, превенция, прецизна медицина, електронно здравеопазване, бля-бля. И тия американски лизачи от нар търговска камара, Гнус!

User Avatar Гост 22.06.2021 22:25:00

Стига вече с тези псевдофоруми на Арфарма. И винаги ми е било чудно как висши здравни политици участват така охотно на техните форуми. Да не говорим за дълбокомислените изводи от техните псевдофоруми. Едно и също нещо години наред....... Deja vu...

User Avatar БЛС-Въоръжено Крило 22.06.2021 19:31:35

Ако продължавате да плащате на лекаря по-малко от монтьорче на гуми всичките ви глупави високопарни ,фалшиво-научно лъжливо-икономически и финансово-счетоводни чекии за пред публика ,безплодни затова думи отиват в кошчето при поредната Здравна Стратегия (написани поне 5 за последните 31 години в които финансиране на лекарския и сестринския труд не са предвидени до нивата на средноевропейските. Скоро ще видите какво значи здравна система без наличен човешки фактор . Чещайте си още задните части ,няма кой да ви чака . Всеки ден 2 лекари се махат от кочинката с богатия социалистически речник от тъпи пресконференции и въздъхват облекчено в самолета...

User Avatar М.с 22.06.2021 22:30:59

+++

Още от Новини