Ситуацията, при която почина 44-годишната жена в МБАЛ-Враца, е резултат от системен и мениджърски проблем. Това каза пред Zdrave.net председателят на БЛС д-р Иван Маджаров. Припомняме, че Окръжна прокуратура-Враца и МЗ се самозериха за изясняване на обстоятелствата, довели до смъртта на жената, а междувременно управителят на болницата д-р Петър Керемедчиев заяви, че на дежурната на регистратурата сестра Виктория Христова ще бъде наложена финансова санкция и ще бъде уволнена дисциплинарно, защото е настоявала жената да бъде регистрирана преди да й бъде направен преглед, въпреки критичното й състояние.
„Проблемът от една страна е на здравната система. Не случайно многократно алармираме, че нивото на Спешната помощ – от кадровото, апаратурно и технологично обезпечаване до работата на Спешните приемни звена в болниците, в България е на много ниско ниво. За това не са виновни работещите в съответните звена, а е виновна държавата и в случая, директорът на конкретното лечебно заведение. Това е мениджърски проблем, който управителят на болницата не е решил правилно и най-вече не е изградил правилно алгоритъма на поведение в Спешното отделение“, каза д-р Маджаров.
По думите му изискванията към Спешните звена трябва да бъдат много големи. „Свърши времето, в което можем да се самозалъгваме само с думата болници. Трябва да стане ясно на обществото, че политиците, които твърдят, че трябва да бъдат спасени някакви болници, да бъдат намалени изискванията, за да продължават да съществуват, всъщност лъжат цялото общество и когато имаме нужда от помощ, за съжаление, ставаме свидетели на такива ситуации. Трябва да е точно обратното – на територията на цялата страна е необходимо да има осигурени модерни, обезпечени кадрово с персонал Спешни звена, в които всеки знае какво прави. Тези звена трябва да бъдат осигурени от държавата. Това е нейна задача, както и на мениджърите, които управляват такива Спешни центрове. Този въпрос трябва да се реши възможно най-бързо“, подчерта той.
На въпрос дали в проектобюджета на МЗ за 2022 г., където би трябвало да са парите и за Спешната помощ, такива средства са предвидени, защото на пръв поглед не се виждат, д-р Маджаров отговори, че е вероятно това да се случи при актуализацията на бюджета през юни.
„Може би управлението си дава малко време за остойностяването и структурирането на проблемите, които ще се финансират през тази година. Не бих искал още сега, преди да са изтекли първите 100 дни на управлението, да предполагам, че е пропуск. По-скоро нужното за тази реформа се надявам наистина да го видя в актуализацията. Всички чухме, че това е бюджет под условие, бюджет преди актуализация, затова се надявам тези неща да залегнат сериозно тогава. Още повече, че тогава ще имаме и ясна представа дали трябва да продължи финансирането на COVID-мерките или ще може тези средства да се насочат към структурни реформи“, каза д-р Маджаров.
Интервю с председателя на БЛС очаквайте утре
Коментари по темата
Маджаров е подлогата на всяка власт! Верен слуга на всички управляващи, които продаваха и продават българския лекар. Няма и ден трудов стаж с пациентите в последните н-наброй години. Да си подава оставка и да се маха! Кога ще се сезира етичната комисия за него?
Той Маджаров нека вкара правила на колегите си джипита,да лекуват качествено и на ниво безотказно, а не да насочват неотложните си пациенти си в Спешна помощ,само за да не бъдат обезпокоявани!
Ти денонощно ли си на разположение, бе текезесар? Джипитата не са нито роботи, болница, нито спешен център, че да разполагат с ресурс да подържат денонощно обслужване и все пак са осигурили дежурни кабинети.
Той Маджаров нека вкара правила на колегите си джипита,да лекуват качествено и на ниво безотказно, а не да насочват неотложните си пациенти си в Спешна помощ,само за да не бъдат обезпокоявани!
Чичка ,няма понятие неотложни в западната медицина. Останали сте си на съветските книжки и лекции от времето на ТодАр Правешкия Цървул и Мара Малеева Живкова . Има само спешни случаи и неспешни случаи. По цял свят спешните случаи са за Спешна Помощ ,ако наистина са спешни като инфаркти, инсулти, травми, гърчове и т.н . Всички останали са СЪС ЗАПИСАН ЧАС за преглед при личния лекар. Други интерпретации са просто чист комунизъм , издевателство и безразборна консумация на здравни услуги кой когато му скимне да си направи кашлицата от една седмица неотложна и спешна в събота следобед. Да не говорим ,че само тъпанари в тази държава може да говорят за 24 часов безотказен труд на някого след като самите те никога не са работили 24 часа.
Те и санитарите са медици. Чест и почитания за труда им.
"""Трябва да е точно обратното – на територията на цялата страна е необходимо да има осигурени модерни, обезпечени кадрово с персонал Спешни звена, в които всеки знае какво прави. Тези звена трябва да бъдат осигурени от държавата. """ Като заговорихме за кадровото обезпечаване, та се сетих за нещо много важно...: "8000 euro на месец за РИТНИТОПКОВЕЦ - а вие, роби на труда, работете, работете, работете ангария...превивайте гръб! Нагайката и камшикът ще плющят до сетния ви дъх!----- В "Ботев" явно наистина са развързали ударно кесията за пролетта и ще гонят място в Европа. Поне така говорят сумите, хвърлени по новото попълнение Мохамед Брахими. Пловдивчани са платили 120 000 лева трансферна сума на закъсалия Пирин за правата на дясното крило. Отделно са му разписали тлъста заплата от 8000 евро на месец. Има и бонуси! " ЕЙ НА ТОВА МУ ВИКАМ АЗ КАЧЕСТВЕНО КАДРОВО ОБЕЗПЕЧАВАНЕ! ЧЕ И "БОНУСИ" ИМА! РАЗБЕРЕТЕ ЕДНО ПРОСТИЧКО НЕЩО - НЯМА КАК РИТНИТОПКОВЦИТЕ ДА ЗАРАБОТВАТ 8000 ЕВРО МЕСЕЧНО, А ЛЕКАРИ И СЕСТРИ ДА АРГАТУВАТ ЗА ТОЛКОВА ЗА ДВЕ ГОДИНИ!
плазмодий?