burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Маринова: 10% от починалите в интензивните отделения са били в мозъчна смърт

Д-р Маринова: 10% от починалите в интензивните отделения са били в мозъчна смърт

За тази година все още няма нито една донорска ситуация. Миналата година са 14. Три от тях бяха в нашата болница. Никой не може да каже колко са пропуснатите възможности, защото липсва донор-идентификация. Т.е. тези пациенти се пропускат. Това каза пред БНТ началникът на отделението по анестезиология в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ д-р Сибила Маринова.

Тя допълни, че е доказано статистически, че 10% от починалите в интензивните отделения са били в мозъчна смърт.

Д-р Маринова беше категорична, че за донорството трябва да се говори в обществото, защото никой не е застрахован да бъде както от страната на пациент, който се нуждае от трансплантация, така и от страната на пациент или близък на пациент в мозъчна смърт. „Четох статистика, според която на всеки 17 минути в света умира човек, който се нуждае от трансплантация, а на всеки 10 минути един пациент бива вкаран в листата на чакащи за трансплантация. Българинът казва: „да не чуе дявола“, но никой не е застрахован от това“, каза тя.

В България законът оставя отговорността на решението на близките, но е добре човек да заяви своето желание предварително, защото това ще улесни близките. „Законът е направен добре, но трябва да се говори. Трябва хората да правят разлика между кома и мозъчна смърт. На първо място, ако не е направено всичко за пациент с тежко мозъчно увреждане, да бъде спасен живота му, то и органите му стават негодни за трансплантация. Мозъчна смърт се доказва с комисия от трима лекари, с два прегледа и образно изследване, което доказва липса на мозъчно кръвообращение“, разясни д-р Маринова.

По думите й най-тежката задача на координатора по донорство е разговорът с близките, който е много тежък и емоционален. „От хората, на които казваме, че са загубили току що близък, искаме да бъдат толкова силни и благородни, че да спасят друг човешки живот. За тях обаче това е възможност част от техния близък да остане жива в някой друг“, каза д-р Маринова. Тя допълни, че има разговори, които не се забравят.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   JGHZ

User Avatar Гост 24.02.2023 11:32:52

При сегашното доверие в системата и към изпълнителите в нея,разговорът наистина е повече от тежък!

User Avatar един 24.02.2023 11:29:04

Доказано,статистически.А,медицински,уважаемо госпожо доктор!

Още от Новини