burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Марков: Няма данни за разлика в протичането на заболяването при зараза с Омикрон

Важното е да не допуснем новия вариант на COVID в България до Никулден, каза проф. Витанов

Всичко, което знаем до момента за омикрон – новия вариант на COVID, е в сферата на хипотезата. Това каза пред Нова телевизия епидемиологът и преподавател в Лондонското училище по тропическа медицина д-р Петър Марков.

„Това, което със сигурност се знае, е, че новият вариант има много висок брой мутации както в областта на шипчестия протеин, така и другаде, които са необичайни. Знаем и че той доста бързо нараства като дял от броя на новоинфектираните във всички провинции на Южна Африка, а и все повече се открива и в много страни”, уточни той.

По думите на д-р Марков няма данни засега за разлика в протичането на заболяването. „Някои от мутациите, които са идентифицирани, позволяват по-бързо влизане в клетката, други индикират за по-бързо репликиране на вируса, но повечето показват, че новият вариант има сила да презаразява отново, да пробива защитите на имунитета”, каза той.

Д-р Марков отново подчерта, че все още няма достатъчно данни и предположи, че вероятно омикрон ще бъде малко по-заразен, може би ще има някаква способност да презаразява, но не очаква голямо намаляване на защитата срещу него.

По думите му РНК ваксините могат да бъдат по-бързо адаптирани. Той подчерта, че до момента няма данни вирусът да успява да преодолее в съществена степен защитите от ваксината и тези на естествения имунитет.

„Не е сигурно, че ще се налага нова ваксина. Ако се наложи, по-вероятно тя ще бъде адаптирана към новия вариант. Едва ли ще има нужда от увеличаване на дозите”, каза той. 

„Всички мерки, които бяха валидни досега, са валидни и при новия вариант – дистанция, носене на маски, тестване и ваксинация. В това отношение няма никаква промяна“, допълни д-р Марков.

„Ако не пуснем новия вариант в България до Никулден, няма да имаме големи проблеми с него до Нова година“, каза пък математикът проф. Николай Витанов.

По думите му дали новият вариант е влязъл в България може да стане ясно и без секвениране. „Ако в дадена област има рязко нарастване на случаите, това би било знак, че в нея е възможно да има случаи на новия вариант на COVID-19. Това означава, че там нещо става. При текущия вариант в момента имаме намаляване на случаите. Ако се увеличат – това означава, че там нещо се е появило. Тогава и Националният център по заразни и паразитни болести ще го засече. Въпросът е това да не случи до Никулден”, каза проф. Витанов.

„Очаква ни пета вълна. Ако се окаже, че омикрон е три пъти по-заразен, увеличението на случаите няма да е по три, защото ваксинацията върви, така че ще е по-малко. Възможно е базовото репродуктивно число да стане над 2. В момента е под 1 и трябва да го запазим така до Никулден”, допълни той.

Математикът прогнозира, че броят на активните случаи ще падне под 100 000 до Нова година, но няма да падне под 70 000. „Това означава, че с толкова активни случаи ще стартираме новата вълна. Това не е добра новина за здравната система и за работещите на първа линия. Работя вече 21 месеца с тях и винаги страдам за медиците, които заслужават дълбок поклон за работата си“, каза още проф. Витанов.

Той допълни, че четвъртата вълна отшумява най-бавно, а обяснението на това е, че има известно забавяне на темпа на оздравяването.

Починалите с COVID-19 до края на годината ще са 30 000, прогнозира още проф. Витанов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   j7zT

Още от Новини