burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Меджидиев: Оставянето и на хартиена, и на е-рецепта не е саботаж

Д-р Меджидиев: Оставянето и на хартиена, и на е-рецепта не е саботаж

„Това не е саботаж“. С тези думи служебният здравен министър д-р Асен Меджидиев отговори на обвиненията, че с оставянето на възможността за изписване и на електронни, и на хартиени бели рецепти саботира електронизацията на здравеопазването. Пред bTV той отбеляза, че пациентите имат нужда от тази услуга, а оставянето само на е-рецептите би ограничило предоставянето й.

„Когато тази наредба се състави, аз практикувах като лекар. Видял съм и в очите на пациентите, и масово в средите на лекарите абсолютно недоволство от това нещо“, заяви той.

Д-р Меджидиев припомни още, че паралелното изписване и на хартиена, и на е-рецепта съществува в цяла Европа и добави, че така се предоставя възможност за местата, където не може да се издаде електронна рецепта. „Отивам на едно домашно посещение, в едно населено място, където няма клетка и няма интернет. Какво ще направя? Няма да изпиша терапията на този пациент? Или ще му кажа – отидете при личния си лекар и му кажете, че д-р Меджидиев каза, че трябва да се лекува с еди-кой си антибиотик? Това е несериозно“, коментира министърът.

Той увери, че така не се ограничава е-досието на пациента, тъй като по думите му при отпускането на медикамента, изписан на хартиена рецепта, фармацевтът въвежда в е-системата изписването на този медикамент и тя „автоматично става електронна“.

Във връзка със забележката за прекомерната употреба на антибиотици и увеличаването на антимикробната резистентност като следствие от това, д-р Меджидиев попита защо фармацевтите често отпускат антибиотици на пациентите без никакъв документ. „Нека всеки един медикамент се регистрира в е-досието на пациента, защото дори медикаменти, за които не е нужна рецепта, е добре за общопрактикуващия лекар и за лекаря, който ще лекува пациента, да знае какви медикаменти е приемал през това време“, призова той.

Министърът се спря и на работата по остойностяването на труда на медиците. „Имаме работна група, която работи по проекта за изработка на такава наредба и съм убеден, че до края на мандата ми като служебен министър – а той е кратък – ще бъдем готови с проекта за тази наредба. Много усилено се работи. Ползваме опита и в много развити европейски страни – Великобритания и Франция. Има особености в нашата страна, към които това трябва да се пригоди, но това ще доведе до много сериозна реформа в здравеопазването“, увери д-р Меджидиев.

Разбира се, той коментира и епидемичната обстановка във връзка с COVID-19. Министърът обяви, че учебната година ще започне без маски и тестване.

„Ще започнат един напълно нормален, присъствен учебен процес. Това го говорим вече три пъти с министъра на образованието. Мерките остават до там да се спазва дистанция, да се проветряват помещенията и лична хигиена”, добави той.

Ограничения може да има за конкретна паралелка, ако има положителен случай на заразено с коронавирус дете.

Здравният министър коментира и бустерните дози ваксини срещу коронавирус. От думите му стана ясно, че от понеделник у нас може да се получи бустерна доза с адаптираните иРНК ваксини. Той поясни, че личните лекари ще могат да ваксинират и пациенти извън листите си, както и че остава възможността за първична имунизация.

Д-р Меджидиев увери и че системата е готова, ако има по-силна вълна през есента.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   VmYh

User Avatar surg 12.09.2022 08:25:57

за всички шматки - здрав разум е, разберете го

User Avatar Гост 13.09.2022 10:48:28

Нима хирурзи изписват рецепти!

User Avatar Gost 11.09.2022 22:47:26

Фармацевтите са най-обикновени продавачи и у нас не са като в чужбина.

User Avatar Лекар 11.09.2022 22:32:32

Ако искам да изпиша рецепта на себе се, т. нар. pro usu proprio не мога да го направя на електронна рецепта. Подкрепям оставането на хартиените рецепти.

User Avatar Гост 11.09.2022 19:58:49

Фармацевтите са основните виновници за антибиотичната резистентност в България. Продават масово антибиотици без рецепти.

User Avatar Гост 10.09.2022 20:23:00

Меджидиев е абсолютно прав в случая. Отделно разликата в говоренето между него и мазното фармацевтично недоразумение с професорска титла от ФОЗ е очевидна. Нека се развива електронната рецепта. Но за момента нищо не налага забрана на хартиената.

User Avatar Гост 10.09.2022 17:08:32

Ако може и портрета на мазната фармацевтка да махне, толкова проста жена не беше сядала в министерско кресло. Алчна и арогантна

User Avatar Lekar 10.09.2022 14:43:15

Браво на Министъра! Каква разлика с аптекарката от ФОЗ!

User Avatar Гост 10.09.2022 12:34:54

Пълни глупости на профан по отношение на дигитализацията. Байноо, България е сред страните по света с най-голямо покритие на територията с интернет достъп и дори сред 15-те по скорост преноса на данни. Това, че сред 50 000 случая, ще има 1 в ситуация на липса на нет, не означава да изгорим юргана заради бълхата.

User Avatar surg 12.09.2022 08:27:55

били си хвърлил хартиените банкноти ако имаш карта, или документа за собственост на аптеката ако имаш копие в ПДФ?, защо не, защото живота го изисква....

User Avatar surg 12.09.2022 08:27:54

били си хвърлил хартиените банкноти ако имаш карта, или документа за собственост на аптеката ако имаш копие в ПДФ?, защо не, защото живота го изисква....

User Avatar до Гост 10.09.2022 18:13:10

Ооо, в аптеките ви мързи да въвеждате закупените лекарства в досието на пациента, така ли? И чакате наготово лекарят да го прави! А че продавате 90% от антибиотиците без никаква рецепта, да кажеш нещо?

User Avatar Гост 10.09.2022 14:41:28

Тъпо, много тъпо!

Още от Новини