burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Меджидиев: Сериозно е изоставането на проекта за спешната помощ

До 10 дни по Северното и Южното Черноморие ще има по един дежурен спешен екип, който ще работи 24 часа

Д-р Меджидиев: Сериозно е изоставането на проекта за спешната помощ

„Още с встъпването ми в длъжност като министър на здравеопазването си бях поставил за цел да обиколя всички областни и общински болници, за да се запозная със състоянието и готовността за нова COVID вълна, с интензивни легла и легла за лечение на COVID, обезпечеността с кадри, също така да видя докъде е стигнал проектът за Спешната помощ. Проектът за ремонт и организация на Спешната помощ в последната година е бил неглижиран“. Това заяви на брифинг за медиите здравният министър д-р Асен Меджидиев при посещението си в УМБАЛ - Бургас.

„Това, което виждам, вчера и днес посетихме четири болници, на много места ремонтът изобщо не е започнал, въпреки спечелените поръчки. На други места е започнат, но заради промяната в цените на много материали, ток и т. н., е бил стопиран“, отбеляза министърът.

Той обясни, че анализът на свършеното му е необходим, за да си изясни какви средства ще бъдат необходими допълнително, но за него е ясно, че тази програма е била неглижирана и ако тя не продължи както трябва, ще трупаме негативи и от финансово естество.

Министърът каза още, че навсякъде, където е бил, е провел разговори за нивото на медицинската услуга и за отношението на медицинския персонал, за бързината при обработката и настаняването, за оказването на помощ в спешните центрове.

„Впечатленията ми за тези четири лечебни заведения са много добри. Не чух нито един пациент да се оплаче от оказаната му медицинска помощ. Проблемите са на съвсем друго ниво – административно, както и недовършване и спиране на ремонтите, и то от 7-8 месеца“, каза д-р Меджидиев.

Той обясни, че вече е готов с анализа за необходимите суми и оттук нататък вече нещата са в ръцете на министъра на финансите и на Министерски съвет.

За тази година за довършване на програмата са необходими още 6 млн. лв., за следващата – 40 млн. лв., уточни министърът и допълни, че програмата трябва да бъде довършена, за да не се наложи да връщаме средства.

Той бе категоричен, че в лечебно-диагностичния процес не е открил нарушения в болниците в Бургас, Стара Загора, Ямбол и Сливен, а мениджмънтът е бил на ниво. Установил е обаче, че в някои спешни звена хората работят в много тежки условия и въпреки това медицинската услуга и отношението им към пациентите са много добри.

Министърът обясни, че е направена проверка и издадено предписание за отстраняване на нередност в медицински център след телевизионен репортаж, но като цяло оказаната медицинска помощ на детето, което е било обслужено, е била на ниво.

В отговор на журналистически въпрос за медицинското обслужване в курортните градове през лятото д-р Меджидиев каза, че води разговори с министъра на туризма, в които обсъжда възможността в двата големи морски курорта – Слънчев бряг и Златни пясъци, да бъде позициониран по един допълнителен спешен екип, който да бъде на разположение денонощно. В момента се оформя нужната документация, а идеята е екипите да функционират не само през настоящия туристически сезон, а и догодина.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Jjk3

User Avatar Гост 19.08.2022 14:11:20

Фармацевтката сигурно е направила спецификация за зареждане на спешните шкафове. Друго какво?

User Avatar Гост 19.08.2022 12:56:29

Ще се връщат пари по проекта, защото в МЗ има дирекции, които са пълни с некомпетентни калинки.

User Avatar чукча 19.08.2022 12:49:16

Един денонощен спешен екип, означава 3-4 екипа. Откъде?

User Avatar гост 19.08.2022 12:32:16

Кой ще работи в тия филиали знае ли някой?Сега преобладават пенсионери,някои от тях трудно се качват на линейките.Има колеги на 80 и повече години!!Не е проблемът в сградите г-н Мимистър!

Още от Новини