burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Митева: Изостаналите с имунизациите деца трябва бързо да наваксат

Освен задължителните, има и много препоръчителни ваксини, от които родителите могат да се възползват

Д-р Митева: Изостаналите с имунизациите деца трябва бързо да наваксат

Дългият престой вкъщи поради карантинните мерки не променя поводите да се търси лекарска консултация и родителите не трябва да пренебрегват тази възможност винаги когато имат въпрос или притеснение относно здравето и развитието на детето си. Това заяви пред Zdrave.net педиатърът от УМБАЛ „Александровска“ д-р Димитринка Митева.

„Единствените и най-важни правила са спазването на дистанция и използването на лични предпазни средства. Да не забравяме, че все още сме в пика на пандемията и извънредното положение не е отменено. С изключение на тези правила, дългият период на карантина не променя по никакъв начин обичайните разходки“, каза тя.

Д-р Митева бе категорична, че едно от най-важните задължения на всеки родител сега е да обърне внимание на имунизациите на детето.

„Родителите трябва да не забравят, че ваксините са абсолютно задължителни и животоспасяващи. Всички деца, които са изостанали по имунизационния календар поради създаденото извънредно положение максимално бързо трябва да продължат с редовните имунизации“, посочи специалистът.

Д-р Митева призова да не се забравя, че у нас освен задължителните, има и много препоръчителни ваксини, от които родителите могат да се възползват.

„В 21-ви век не сме виждали лице в лице повечето ваксинопредотвратими заболявания, благодарение именно на ваксините и създадения от тях колективен имунитет. Забравили сме колко са страшни и смъртоносни могат да бъдат тези инфекции. Може би точно в този момент на световна пандемия всички си дадоха сметка колко сме безпомощни пред едно толкова бързо разпространяващо се и смъртоносно заболяване като COVID-19, за което няма ваксина“, допълни педиатърът.

Тя припомни, че след продължителния принудителен престой у дома, най-големите здравословни проблеми не само за децата, но и за възрастните са обездвижването, наднорменото тегло и неправилният хранителен режим. Ето защо разходките и умереното физическо натоварване са добър начин за преодоляването им..

„Трудната психологическа адаптация беше проблем по-скоро по време на карантината, а не след отмяната й. Пролетта винаги е сезон, рисков за децата с алергии към треви, полени и насекоми, както и за децата с бронхиална астма, поради което е уместно да се консултират със своите педиатри и да се пристъпи, доколкото е възможно в конкретния случай, към необходимата превенция“, посъветва д-р Митева.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   nGTb

Още от Новини