burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Начкова: Рязко се увеличава броят на спешните пациенти в очния и УНГ кабинети

Д-р Начкова: Рязко се увеличава броят на спешните пациенти в очния и УНГ кабинети

На фона на намаляващия брой болни с COVID инфекция, след разхлабването на мерките броят на преминаващите през отделението не по повод COVID се увеличава. Това каза пред Zdrave.net д-р Велислава Начкова, началник на Спешното отделение в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ.

По думите й, като се сравнят числата за последните два месеца – април и май, се наблюдава двойно увеличение на преминалите през спешен очен кабинет, с една трета са се увеличили и преминалите през спешен УНГ кабинет.

„По време на пиковете в пандемията обаче се регистрира спад със 70% на потърсилите спешна медицинска помощ деца. Статистиката показва, че през последното тримесечие на 2019 г. през спешен УНГ кабинет са преминали 2155 деца. За същия период на 2020 г. по време на втората COVID вълна, преминалите са 611. Това косвено говори, че спешността при децата е преекспонирана. И оценката на родителите за това кое е спешно състояние в разгара на пандемията е доста по-реална“, смята д-р Начкова.

„По време на втората вълна на пандемията потокът преминали през Спешно отделение като цяло намаля, сравнен със същия период през 2019 година, т.е. времето извън пандемията. През спешен УНГ кабинет през октомври, ноември и декември 2020 година са преминали 50% по-малко пациенти в сравнение с 2019 г. Спешен очен кабинет е регистрирал с 30% по-малко хора, потърсили спешна помощ“, посочи тя.

По време на пандемията характеристиката на потока се промени значително, нарасна броят на пациентите с коронавирус, но намаля чувствително броят на неспешните пациенти, които при други обстоятелства се определяха като спешни, обобщи лекарката.

„Запазиха се като дял травматизмът, инфарктите, инсултите, острите хирургични състояния. Увеличи се броят на обострените хронични състояния, лекували се в домашни условия, чакали прекалено дълго от страх да не попадат в болница и да не бъдат заразени с COVID“, каза д-р Начкова.

Относително постоянен във времето остава броят на пациентите с повишена тревожност и паник-атаки, допълни тя.

„Хората опитват да се справят с това сами или в амбулаторни условия“, смята лекарката. Единични са и случаите на хора с постваксинални реакции, които идват в Спешно отделение по-скоро водени от страх, който е породен от представените данни за страничните ефекти от ваксините, коментира д-р Начкова.

„Във ваксинационните кабинети се обяснява подробно какви биха могли да бъдат страничните реакции от ваксините и какво трябва да се направи. Хората са добре информирани. А в повечето случаи пациентите след прекарана COVID инфекция отиват в лечебното заведение, където са се лекували“, обобщи тя.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   4quB

Още от Новини