Удовлетворени сме частично от така предложения Национален рамков договор. Готовността за протести обаче остава. Това коментира пред Zdrave.net председателят на Сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев, запитан как ще коментира обявените до момента параметри на НРД 2018.
„Да, действително БЛС са публикували цени на клиничните пътеки, които са увеличени в различен процент. Това обаче не са пътеки, по които работят само общинските болници”, подчерта той, като изтъкна, че от увеличението ще се облагодетелстват най-вече областните болници. „Това са пътеки, по които ние работим, както и частните болници, но в никакъв случай не става въпрос за някакъв жест към общинските болници”, коментира д-р Тотев. „Нас лично това не ни устройва, защото налаганото мнение е, че само ние настояваме за повече средства, а на всички останали всичко им стига”, допълни той, като отбеляза, че областните болници също са в лоша финансова ситуация. „Те ще издъхнат много по-рано, ако държавата не се намеси с някакви финансови инжекции”, посочи той.
„Не сме удовлетворени по отношение на това, че не постигнахме никакви облечения по отношение на допълнителни пътеки, по които да имаме възможност да работим”, заяви още д-р Тотев. „Не можем едно комоцио да работим”, даде за пример той. По думите му част от тези пътеки са били пренасочени към областните болници. „Ние не искаме пътеки, които не сме имали преди и които нямаме възможност да практикуваме”, каза той.
Д-р Тотев посочи и че от Сдружението имат забележки и по част от клиничните пътеки. Притеснения будят и две нови декларации, свързани с информираното съгласие на пациентите. „В момента приемането на един пациент отнема много време, сега обаче то ще се утрои, защото лекарят, който му дава информираното съгласие, още при приемането ще трябва да впише диференциална диагноза – нещо, което се прави в процеса на лечение. Отделно, като влезе пациентът в болница, ние ще трябва да му подсигурим право на вероизповедание, на културни дейности”, изброи още д-р Тотев.
От сдружението не изключват възможността за нови протестни действия, както и обявиха преди седмица. Към момента все още не сме обявили дати за протест, защото очакваме две неща, обясни д-р Тотев. Министърът беше обещал да види какъв е резервът на Министерството и евентуално с каква част от него може да се подпомогнат общинските болници, припомни той. „Чакаме да видим дали това обещание ще стане факт, защото към момента още не се е случило”, заяви той. Другото, което очакват от Сдружението, е обещаната субсидия за общинските болници. „Нищо не става с нея, просто отказват да я дадат. Излизат с хиляди други оправдания, но не и със същността на проблема, така че ние тези пари няма да ги получим”, категоричен бе той.
Общинските болници не са получили средства и по линия на помощта, която се дава на лечебните заведения в труднодостъпни райони. Обикновено по това време на годината има два транша, а до момента не е изплатено нищо, обясни д-р Тотев.
Като цяло той обобщи, че бъдещето на общинските болници е неизвестно. „Те винаги са били трън в очите на всички, без някой да може да каже защо”, коментира той. „Може би това е целта – да ни докарат до пълно отчаяние и всеки да тръгне в посока, която реши”, допълни той.
Коментари по темата
Частично ви таковаа....и се удовлетворихте!
Пак на вашата стана - 30 мил . субсидии , повишени цени на пътеките , повишени обеми , работа без здравна карта . Укрепване на позициите на общенките болници в българското здравеопазване .