burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Николай Брънзалов: Административната дейност смазва личните лекари

Д-р Николай Брънзалов: Административната дейност смазва личните лекари

Тенденцията е ясна. Семейните лекари намаляват. 6 лекари на 10 000 души, това означава, че на лекар се падат средно по 1600 пациента и бройката им категорично не е достатъчна. Така зам.-председателят на БЛС с ресор „доболнична помощ“ д-р Николай Брънзалов коментира пред Zdrave.net данните на НСИ за броя на личните лекари в страната през 2018 г.

Той подчерта, че има големи разлики и в отделните райони. Най-висок е показателят за областите Плевен (8.4 на 10 000 души), Видин и Кюстендил (по 7.1) и Ловеч (6.9), но най-ниска е осигуреността на населението с общопрактикуващи лекари в областите Кърджали (3.9 на 10 000 души от населението), Търговище (4.3) и Разград (4.4), показват данните на НСИ. „Ние говорим за областите, в които има твърде малко семейни лекари. В тези области обаче има населени места, в които бялата престилка е лукс. Не говорим за специалисти, болници, а въобще за лекар“, каза д-р Брънзалов.

„Практиките са претоварени, административната тежест е изключително тежка. Ето и днес, при положение, че сме се отчитали, всичко сме носили на крака в РЗИ, сега пак ни искат справки колко деца сме имунизирали и колко подлежат на имунизация от морбили. Лекарската работа остава все по-малко и по-малко, като това кореспондира с трудното кариерно развитие по-нататък на колегите. На мен ми е драго да видя млад човек, който иска да бъде семеен лекар. Винаги ще го подкрепя, но са единици“, каза още той.

По думите му млад човек много трудно ще се запали да практикува тази специалност. „Първото нещо, което изниква като проблем, е бюджета. Тенденцията в първичната и доболничната медицинска помощ е намаляване на процента от здравноосигурителните плащания всяка година. В момента е 5,1, което е равно на 225 млн. лв. БЛС постигна доста, но това категорично не може да реши проблема. Да, няма да има прехвърляне от нас по други пера, но в крайна сметка трябва да се търсят лостове и то не за големите градове, а за провинцията, която много сериозно се оголва откъм ОПЛ. Вторият проблем е смазващата административна дейност. Ние, и БЛС, и НСОПЛБ, сме представили много предложения за оптимизирането й, за да можем да си работим непосредствените задачи, но нещата боксуват“, каза още д-р Николай Брънзалов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   NmR9

User Avatar Само за протокола 20.06.2019 09:38:26

Всички лечебни заведения /в това число ЛЗ за ПИМП и ЛЗ за СИМП, освен всички „държавни” и частни болници/ в страната се РЕГИСТРИРАТ ПО ТЪРГОВСКИЯ ЗАКОН. Това го няма никъде в никоя друга държава от Европейския съюз /в Холандия също/. Във всяка държава има отделен закон за лечебните заведения, по който закон става регистрацията им. У нас след въвеждане на „Търговския закон” всички ЛЗ за ПИМП се записват в търговския регистър най-често като еднолични търговци. Такова нещо го няма в никоя друга държава от Европейския съюз . Ако това не беше станало по този начин днес нямаше да има близо 200 частни болници в страната които да са търговски дружества с право за формиране на печалба. Вашите интереси са засегнати поради лакомията на бизнесмените от частните болници.

User Avatar БЛС-Въоръжено Крило 19.06.2019 09:55:19

Практиките са претоварени, административната тежест е изключително тежка. Ето и днес, при положение, че сме се отчитали, всичко сме носили на крака в РЗИ, сега пак ни искат справки колко деца сме имунизирали и колко подлежат на имунизация от морбили. Така е защото некадърниците в РЗИ не желаят да си вземат тази информация от XML отчетите ,които всеки лекар предава електронно в НЗОК всеки месец. Кочината РЗИ не си комуникира с кочината НЗОК при всички приказки на отговорни герберастки тъпанари за електронно здравеопазване и електронна администрация. Затова личните лекари в свободното си време правят таблици, справки , отчети, списъци, планове извън регламентирания документоборот ,което значи един СИСТЕМЕН ГНУСЕН АДМИНИСТРАТИВЕН ПРОИЗВОЛ НА ЧИНОВНИЦИТЕ на всички нива в МЗ,РЗИ,НЗОК и т.н И никой не носи отговорност , нито мижитурките от УС на БЛС искат такова от управляващите кочината

User Avatar Гост 18.06.2019 21:25:51

Относно Потърпевш 18.06.2019 20:14:56 Грозна гледка е наличието на злобни дребни души. Те няма да осмислят аргументи срещу злобните им твърдения, ще излеят още и ще заспят щастливи. Остава и с тях да свикваме, както с много други дефекти в страната ни.

User Avatar Потърпевш 18.06.2019 20:14:56

Д-р Николай Брънзалов:"......дейност смазва личните лекари......" Ами нали искаха и монополизираха 85% от медицинкото обслужване! Не оставиха нищо на СИМП и болниците! Сега реват ! Брънзалов съвсем няма смазан, а по-скоро добре охранен вид! Най-ниско квалифицираните доктори, джипитата, добре се нагушиха, не си знаят парите, колите, имотите екскурзиите и пак нахално реват, че затрупани с административна работа! А те всъщност почти нямат друга работа освен административна!

User Avatar до Потърпевш 19.06.2019 11:41:23

Ти бре, "висококвалифицирания", що не станеш личен лекар, пък халал да са ти имотите, колите и екскурзиите! Ама нито дупе, нито акъл имаш, нали? Но ги компенсираш със злоба, тъпанарщина и оплюване.

User Avatar Гост 18.06.2019 21:48:59

Ти ватникът с основно образование и дадено по милост средно няма как да коментираш хора с висше медицинско образование които са държали над 200 изпита в следването си до дипломата, специализирали са и повечето имат 25-30 години стаж в среда на високо натоварване и контактуващи в отровна обстановка с простаци като теб. Все едно ти простия каскет да станеш от мястото си в пътническа класа и да кззваш на пилотите как се кара самолет. Жалък социопат . Вероятно си някакъв редови пълен неудачник без значима професия и със семейни проблеми ,за които само алкохолът не е достатъчен, трябва ти и тролене за да задоволиш дефицитите си на внимание

User Avatar GP 18.06.2019 14:57:13

Бюджета за ПИМП е 225 млн лева , но пък ще си купим 8 самолета за по 280 млн лева. За какво ни е здраве, като ще си имаме сигурност над главите.

Още от Новини