burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Прокопова: Реваксинацията ще предпази пациентите в риск

Не сме наблюдавали нито един случай на сериозно съдово усложнение след ваксиниране, категорична бе тя

Д-р Прокопова: Реваксинацията ще предпази пациентите в риск

От около седмица се наблюдава известно успокояване, активните случаи намаляха и в болницата стана малко по-спокойно, няма толкова голямо натрупване на пациенти за прием в спешното отделение. Това разказа пред БНТ д-р Рада Прокопова, началник на Отделението по кардиология в столичната УМБАЛ „Св. Анна“.

По думите й в отделението постъпват онези пациенти с коронавирусна инфекция, които имат налични сърдечносъдови заболявания и по тази причина работата с тях е много по-трудна.

„Те боледуват по-тежко, по-дълго и с повече усложнения. Самият коронавирус е заболяване, което има сериозни съдови усложнения, и сърдечни – като миокардити и перикардити, но те се срещат по-рядко. При пациенти, при които по принцип съдовете са увредени, заболяването протича значително по-тежко“, каза д-р Прокопова. Тя бе категорична, че при преболедуване вероятността от тромбоза е много по-голяма и подчерта голямата важност на изследването и проследяването на един специфичен показател – D-димер, както и включването в терапевтичната схема на антиагрегант или антикоагулант.

„При ваксинирането с AstraZeneca имаше изнесени случаи за съдови тромбози. В нашата болница от дълго имаме ваксинационен център и мога да ви кажа, че не е имало нито едно сериозно съдово усложнение след ваксиниране“, категорична бе специалистката.

Според нея при нито една ваксинация не може да се изключи подобен вид проблем, но ако се направи паралел между боледуване и ваксинация, дори и сравнение не може да има колко по-висок е рискът при съдови усложнения и тромбози при боледуване, отколкото при ваксинация.

Д-р Прокопова бе категорична, че пациентите със сърдечни и съдови заболявания, хората с диабети, би трябвало да се реваксинират с трета доза и това за тях е много по-важно и наложително, отколкото при останалите пациенти.

„Пациентите, които са с риск, естествено, че ще боледуват по-тежко и би трябвало да свикнат с мисълта, че реваксинацията при тях ще бъде вероятно начинът, по който ще се предпазват следващите години“, допълни кардиологът.

Специалистката поясни още, че някои видове тромбози зачестяват след преболедуване.

„Има ръст и на инфарктите и на инсултите. Много често първата изява на коронавируса е инсулт. Пристигат пациенти с инсулт в спешно и се установява, че са с коронавирус“, разказа тя.

Д-р Прокопова се спря и на темата за пост-COVID синдрома. Тя подчерта, че е много съществено лекар да разграничи дали това състояние е истинско, дали синдромът действително е налице или става въпрос за психологически феномен - страх от смърт и усложнения.

„Моят съвет е към тежко преболедувалите, да си направят консултация освен с кардиолог, и с пулмолог, тъй като тази болест е пневмония и може да доведе до трайни последствия за белите дробове“, препоръча д-р Прокопова.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   @MDm

Още от Новини