„Общинските болници обслужват около милион и половина население и за съжаление възможностите на това население попадат в обсега на всички въпроси, поставени досега - дали могат да си плащат, дали са осигурени и т.н. Във връзка с това за нас възниква един въпрос, който е ключов, тъй като в модела се поставя една линия, която предопределя различно поведение. Съгласно Закона за защита от дискриминация не се допуска отказ от предоставяне на стоки и услуги. Имаме притеснение, че подобно разделение просто променя отношението към пациентите и към лечебните заведения, тъй като и в двете посоки имат значение цените на клиничните пътеки“. Това каза д-р Радко Велков от Сдружението на общинските болници по време на кръглата маса „Дискусия за бъдещето на здравеопазването“.
По думите му вторият ключов проблем е, че когато пациентът влезе в болница, той се диагностицира и лекува за всички заболявания, а Касата плаща за една клинична пътека. „Принципен е въпросът дали ще остойностяваме дейност или ще остойностяваме продукт. Ако сложим в основата продукта, останалото се нарежда. Информацията се обработва от лекарите и медицинските специалисти, а здравната система дава възможност това да се случи“, каза д-р Велков.
„Болниците сме най-големите ползватели на средства, в последните години само лекарствата ни изпревариха, и е много важно да има някакъв свеж ресурс, който да се влее в болничното здравеопазване. Смятам, че реформата има бъдеще. Националното сдружение подкрепяме втория модел на реформата. Разбира се има много недоизчистени неща. Веднага трябва да обърна внимание на остойностяването на труда на медицинските специалисти и се надявам, че в бъдеще ще бъдат предприети такива действия, за да стане ясно колко струва всеки пациент в нашите болници“, каза и д-р Петров от Сдружението на областните болници.
Коментари по темата