Чехия е най-червената COVID зона на Европа. Данните показват, че новозаразените са 1518 на 100 хиляди в последните 14 дни. „Чешките улици опустяха, а лечебните заведения се напълниха", казва пред BTV д-р Михал Рeзек от Университетската болница в Бърно.
В продължение на 10 години той работи в няколко български болници. Днес ръководи Вътрешното отделение на едно от най-големите центрове за борбата с коронавируса в Чехия.
„В университетската болница има около 140 пациенти, 40 в интензивно отделение, 27 с механична вентилация, интубирани. И всички отделения и клиники трябваше да отделят легла от останалите“, разказва д-р Резек.
В последните месеци Чехия бележи и изключително рязък скок в броя на случаите. Затова се използва комбиниран метод на лечение.
„Ремдесивир се ползва там, където има индикация, ползваме кортикосрероиди, където са разрешени, ползваме и други лекарства, които може при тези болни. Ние пробвахме Ивермектин. При пациенти направихме нашия първи опит през ноември и декември, защото го намерихме в препоръките на някакви групи лекари от Щатите, доставихме го и го приложихме на малък брой пациенти. Ние го ползваме като част от терапията, а не като самостоятелно лекарство, затова не е възможно да се каже, че само Инвермектин помага", каза д-р Резек.
По думите му, опитът на лекарите с лекарството е показал, че от лекарството няма странични ефекти и средностатистически има резултат от приложението му. „Същото се казва и от официалното становището на Щатите, че досега няма ясни аргументи нито „против", нито „за" терапията с Ивермектин", допълни д-р Резек.
Той изрази надежда, че строгите ограничителни мерки, които продължават вече няколко месеца, ще дадат резултат, и посочи очакванията си да има възможност все повече хора да се ваксинират.
„Вижда се в болниците, че от персонала има много малко болни от COVID, което е показателно, че ваксините работят“, каза д-р Резек.
Коментари по темата
Как го е изпуснал психопата Каменов да го “подготви” за хидроксихлорокин?