burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Сибила Маринова: Няма изградена система за комуникация между малките болници и донорските бази

Д-р Сибила Маринова: Няма изградена система за комуникация между малките болници и донорските бази

12,5% от смъртността в интензивните отделения е вследствие на мозъчна смърт, тя обаче се пропуска по различни причини. Това заяви  пред БНР д-р Сибила Маринова, началник на Отделението по реанимация и интензивно лечение на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ - Велико Търново и координатор по донорство. Лечебното заведение за поредна година е водеща донорска база в страната, в него са реализирани 5 от общо 13-те донорски ситуации през 2019 г.   

„Координаторите са реаниматорите. Те са много ангажирани, много изморени, някои работят на две места. Дали защото някой е изморен, не му се занимава или защото не е достатъчно компетентен, защото не е минал през съответните обучения, голяма част от координаторите пропускат отчитането на мозъчната смърт. Няма изградена система за комуникация при пациентите с тежко мозъчно увреждане между малките болници и болниците – донорски бази“, каза д-р Маринова.  

По думите й на национално ниво няма система, която да регламентира, че пациенти с тежки мозъчни увреждания не трябва да бъдат приемани в болници, които не са донорска база. В момента координаторите се назначават от директорите на болници, но според д-р Маринова те трябва да бъдат избирани за тази длъжност, след като са преминали нужното обучение и са доказали, че притежават определени личностни качества.

„34 донорски бази са болниците в страната. Ако сложим по две ситуации годишно, това са 68 донора. 50% откази сложете, това са около 30. Виждате, че причината не е в отказа“, допълни тя.

Проблем пред донорството е липсващото доверие между лекари и пациенти, от една страна и лекари и близки на пациенти, от друга, коментира още д-р Маринова.  

По думите й успехът на екипа от Велико Търново се дължи на първо място на добрата  организация и на искреното желание за работа на всички, които приемат присърце донорството и го припознават като кауза.

„Вложихме в нашето усъвършенстване и обучение по въпросите на мозъчната смърт и донорството доста време и усилия. Направихме си и наша кампания още през 2016 година, защото осъзнахме, че по темата няма достатъчна информация в обществото“, обясни д-р Маринова и допълни, че заедно с колежката си д-р Ваня Лъчезарова са взели решение да проведат разяснителна кампания сред ученици и са я осъществили сами.  

Ключът е в координирането на всички звена в болницата, за да работят те в синхрон, категорична бе д-р Маринова.   

„Колегите от Спешно отделение знаят, че пациент с тежко мозъчно увреждане задължително трябва да бъде консултиран с реаниматор. Когато има комуникация, когато умеем да говорим помежду си, нещата се случват", каза тя.

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   RzAB

User Avatar Лекарка 06.12.2019 07:45:31

И крещенето по малките болници продължава с пълна сила...

User Avatar any 05.12.2019 20:23:51

Мдааа, явно нищо не се е променило по пътищата в БГ за 20 години, Хаимбоаз- прохода на донорите, ТИР-ове много, донори много,как няма да е Търново на 1 място. Като чуех в Спешното, адрес за Прохода на републиката, просто знаех какво ме чака.....

Още по темата