burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Сибила Маринова: Трябва Закон за медиите, защото те сатанизират българските лекари

По отношение на модерните терапии на инсулта липсва лична ангажираност на невролозите у нас, смята д-р Близнаков

Д-р Сибила Маринова: Трябва Закон за медиите, защото те сатанизират българските лекари

„В България не се работи медицина на доказателствата, не се работи по стриктни правила и протоколи. Докато няма такива правила и протоколи, всеки невролог ще прави фибринолиза по желание“. Това заяви началникът на отделението по реанимация и интензивно лечение в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ - Велико Търново д-р Сибила Маринова по време на дискусията „Ще има ли България модерно лечение на инсултите?“, организирана от „Индекс на болниците“ и Българското дружество по инсулт (БДИ).

Думите й бяха в отговор на заявената позиция от директора на УМБАЛ „Св. Анна“ - София д-р Славчо Близнаков, че у нас липса ангажираност на невролозите по отношение на модерното лечение на инсулт. „Има приемственост в МЗ по отношение на инсулта. НЗОК също действа в съзвучие с нашите усилия и тромболизата вече не носи загуба на болниците. Ако МЗ и Касата съдействат на тромболизите и тромбектомиите, то лична ангажираност на невролозите няма“, каза д-р Близнаков.

Като втори проблем в България, свързан със здравната култура на населението, д-р Маринова посочи медиите. „Трябва Закон за медиите, защото те сатанизират българските лекари. Докато това не спре, ние не можем да работим по здравната култура на населението. Във фейсбук има група „Бабините илачи“, която има 180 000 члена и ние не можем да направим нищо срещу това“, каза тя.

Д-р Панайот Диманов, изпълнителен директор на МБАЛ „Св. Панталеймон“ – Ямбол, акцентира върху недостига на човешкия ресурс и финансиране. „Един от основните проблеми в здравеопазването е липсата на човешкия ресурс. В периферията на малките градове тромболизата намалява заради липсата на лекари и медицински сестри. Абсолютно съм убеден, че ако така продължаваме, ще закриваме отделение след отделение в областните болници. Въпреки че осигуряваме заплати на специализантите от 3500-4000 лв., резултатът пак не е добър“, каза той.

Председателят на БДИ доц. Росен Калпачки допълни, че голямата беда на инсулта е, че не се случва в работно време. „Големият проблем е да се осигури екип 24/7 365 дни в годината. Това обаче може да се случи при по-добра организация“, каза той. Специалистът подчерта положителния опит на инвазивната кардиология, където изграждането на центрове е започнало преди 20 години и днес дава резултат с намаляване с 50% на инфарктите. „Реално съвременно лечение на инсултите в България не се прави“, категоричен беше доц. Калпачки.

Съветникът на министъра на здравеопазването Аркади Шарков каза, че има работна група в Министерството на здравеопазването, ангажирана с разработване на национален план за борба с инсулта. Той припомни, че България е подписала декларация за присъединяване към Европейския план за борба с инсулта. „Разработва се проект за изграждане на 10 строук-центрове – високотехнологични центрове за лечение на инсулти, които са заложени в Плана за възстановяване и устойчивост. Работим и по консенсус с голям брой научни дружества за политики във връзка с употребата на акцизни стоки“, допълни Шарков.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   X2qr

User Avatar Гост 16.03.2023 21:09:38

Opitajte da napi[ete ne]o protiw fa[istkiq revim w kremyl w dnes. bg primerno..wednaga BAN i blokav! Sta[inkite ot podelenie Tihina sa winagi na swoq post w ugodu putleru!

User Avatar В края на уродливия ни ПСЕВДОпреход 16.03.2023 21:08:15

„Трябва Закон за медиите, защото те сатанизират българските лекари. Докато това не спре, ние не можем да работим по здравната култура на населението." Абсолютно вярно! Вижте в огромната си част медиите чия СОБСТВЕНОСТ са - на кафяво-червени ДС олигарси и свързани с тях подставени лица!

Още от Новини