burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Силвия Маркова: Вирусът го има, станал е по-агресивен и протича по-тежко

Търсете лекар при най-малките симптоми и не се самолекувайте, съветва пулмологът, заболял от COVID-19

Д-р Силвия Маркова: Вирусът го има, станал е по-агресивен и протича по-тежко

„От няколко дни се чувствам добре. Изкарах болестта доста тежко с три периода на влошаване, като последният беше тежък – с висока температура и силен задух, който не се повлиява от нищо, дори от кислород”. Така започва разказа си пред камерите на Нова телевизия д-р Силвия Маркова - единственият пулмолог в болницата в Айтос, която е и пациент с COVID-19.

Тя смята, че дължи подобрението са ни лекарството ремдесивир, чийто ефект е усетила много бързо. Първоначално е получила стандартната терапия за всички пациенти – кортикостероиди, антикоагуланти и антибиотик.

„Въпреки всичко това аз се влоших. Но ефектът от ремдесивир е поразителен. В четвъртък ми вляха първата доза, в петък вече можех да дишам и температурата спадна”, добави тя. Връщайки се назад към дните, когато е била най-зле, тя си спомня, че дори не е могла да говори, защото не й е достигал въздух.

„В моя кабинет влизат всякакви пациенти, преслушвам всеки и въпреки че бях със защитно облекло, се разболях. Мисля, че това се дължи на малкото разстояние между слушалката и пациента. Ето защо е важно да се носят маска и ръкавици, за да няма контакт до гладки метални повърхности. Особено важно е да се спазва дистанция от 2 метра“, каза д-р Маркова.

Тя се обърна към всички, които не вярват в съществуването на COVID-19: „Вирусът го има. Моите впечатления като пулмолог, който работи доста дълго време с белодробни инфекции, е, че той е станал по-агресивен и заразен и протича по-тежко”, категорична беше тя. Съветът, който тя даде на хората, е да не се самолекуват и да търсят лекарска помощ при първите симптоми, защото „самолечението не води доникъде“.

Директорът на болницата д-р Паруш Парушев обясни, че в отделението работят двама специалисти по вътрешни болести, един инфекционист, шест медицински сестри и още две на допълнителен договор. Няма отказали да работят медици, както е било при първата вълна на инфекцията.

„В началото, когато създавахме организация, беше трудно. Тогава още никой не беше работил с това заболяване. Сега нещата се развиват по-добре. На персонала, който е основната ни грижа, му е трудно, притесняваме се дали ще издържи, дали няма да се разболее”, допълни той, но не скри, че свободните легла са много малко, и ако се наложи, ще се приемат пациенти в другите разкрити отделения в областта – в Карнобат, Поморие и Средец.

Изключителна е натовареността и на медицинските сестри, сподели главната сестра на лечебното заведение – Мария Иванова. Тя разказа за трудностите, особено при нощните смени, когато има само една сестра, а назначенията са много, освен кислорода.

„Всичко, което правим, става три пъти по-бавно, защото работата е много. Вече има и колежка, която се разболя – получи бъбречна криза, сега я лекуваме. Графиците се правят в движение. Уморени са колежките, но не са се отказали“, каза още сестра Иванова.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   X#P6

Още от Новини