burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Симидчиев: В бъдеще ще имаме много по-добри резултати при контрол на епидемиите

Строгите мерки спират разпространяването на вируса, но след това следва пик, каза проф. Чорбанов

Д-р Симидчиев: В бъдеще ще имаме много по-добри резултати при контрол на епидемиите

Тенденцията у нас е към стихване на COVID. Със сигурност ще има следващ пик, но кога ще бъде той е трудно да се каже. Това каза пред NOVA NEWS пулмологът и депутат от „Демократична България“ д-р Александър Симидчиев.

По думите му предстоят великденските празници, много хора ще отидат в Гърция, където в момента има пик на заразата от COVID и има потенциален риск от заразяване.

Народният представител от „Има такъв народ“ проф. Андрей Чорбанов от своя страна заяви, че по-скоро се надява нов пик да няма, поне не и във формата, в която се очаква и може да се види в съседните страни. „Ние живяхме по много по-различен начин от Гърция. Смятам, че вирусът си върви абсолютно независимо от поведението на хората, независимо от мерките и нивото на ваксинация – вълните минаха навсякъде“, каза той.

„Над 90% от починалите са неваксинирани. Ваксинацията със сигурност намалява тежестта на боледуването и минимизира смъртността и това е вън от всякакво съмнение. Ние сме само 30% ваксинирани, починалите у нас са 36 000 от COVID и над 60 000 общо заради COVID, заради всичките съпътстващи го проблеми. В Гърция при по-голямо население, при повече заразени починалите са 28 000, а тяхното ваксинационно покритие е към 70%. Безспорно в здравните системи, които имат по-голям ресурс, смъртността е по-ниска, но ако сравняваме само смъртността от COVID, ваксинационното покритие е главният фактор за по-ниската смъртност“, каза д-р Симидчиев.  

По отношение на мерките пулмологът отбеляза, че през цялото време те са били различни според специфичните обстоятелства – наличието на ваксина или липсата й.

„В здравната комисия постигнахме консенсус за това как трябва да се подходим в бъдеще. Това беше консенсус, свързан с това да има баланс между тежестта на процеса  да имаме яснота с един план, който да е конкретен за даден причинител, който министерството разработва, официално се представя пред хората, постига се консенсус върху този план и вървим напред планомерно, устойчиво и неполитизирано. В резултат на това в бъдеще ще имаме много по-добри резултати при контрол на каквито и да е ситуации, ако те възникнат“, каза за промените в Закона за здравето д-р Симидчиев. 

Проф. Андрей Чорбанов пък заяви, че за ИТН особено важно е било да се реши маски, ваксинация и сертификат да няма възможност да бъдат въвеждани, когато няма извънредно положение, когато ситуацията не предполага такова въвеждане.

„Затова фигурира в закона невъзможността да се изисква документ, позволяващ влизането в обществени сгради, което автоматично прави невъзможно да се изисква и задължителна ваксинация. Най-вече да има съблюдавани правила, правилник или национален план, в който да пише кога РЗИ или министърът могат да въведат определени мерки“, каза той.

„Строгите мерки спират разпространяването на вируса, но след това следва пик, така е в момента в Гърция“, допълни проф. Чорбанов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   3Jz*

User Avatar Гост 18.04.2022 07:24:29

Пулмолог, превърнал се в епидемиолог, в политик. Слушайте го, разбира много, чел е.

User Avatar Лекар 19.04.2022 00:55:26

А Чорбанов какъв е, епидемиолог? Дори няма и медицинско образование. Завършил е Биологическия факултет на СУ „Св.Климент Охридски“ със специалност „Биотехнология“.

Още от Новини