burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Симидчиев: В момента се реагира адекватно на ситуацията с коклюш

Д-р Симидчиев: В момента се реагира адекватно на ситуацията с коклюш

Не можем да говорим за криза с коклюша, тъй като имаме средствата да му повлияем както лечебно – с антибиотици, така и профилактично – с ваксини. Това каза пред БНТ пулмологът д-р Александър Симидчиев, народен представител от ПП-ДБ. Той направи паралел между коклюш и COVID и подчерта, че коклюшът е познат от много години, причинява се от бактерия и за него има открити няколко ваксини, докато COVID е по-нова инфекция, която се причинява от вирус.

Д-р Симидчиев обясни, че пикът на коклюш в цяла Европа е свързан с противоепидемичните мерки срещу COVID. Друга причина за разпространението на инфекцията е в прилаганата ваксина: тази, която се прилага в момента, е направена така, че да е максимално безопасна, което прави нейната ефикасност по-ниска, допълни той.

„Когато ние се дистанцирахме и носехме маски покрай COVID, популацията беше по-малко изложена и на коклюш, поради което общото ниво на имунитет леко намаля. Това, съчетано с един пик в съседните държави, неминуемо щеше да влезе при нас“, обясни пулмологът и добави, че при коклюша се наблюдава 3 до 5-годишна цикличност.

„Сега сме в пик, който е подсилен от факта, че имаме лек спад на общия имунен отговор на базата на по-ниско имунизационно покритие и на базата на това, че стандартната експозиция е малко по-малко“, подчерта д-р Симидчиев.

Недостиг на ваксини при личните лекари няма, проблемът е в аптеките, категоричен бе той.

По думите му, в момента се реагира адекватно на ситуацията, важното според него е да се защитят най-малките – бебетата под 2 месеца, и възрастните над 65 г., а така също и да се ваксинират бременните сред 6-ия месец на бременността, до един месец преди раждането.      

Той коментира и скандала с отстраняването на шефа на НЗОК в последния момент – по думите му не става въпрос само за пари, но и за управлението на Касата.

„Когато има различни хора, които да управляват, те могат взаимно да се балансират. Когато се отстранят едните и останат хора само от един политически спектър, тогава прозрачността намалява драстично“, каза депутатът.

Д-р Симидчиев определи като позитивно приемането на стратегията за здравеопазването до 2030 г. По думите му критиките от много страни са довели до това, че имаме стратегия, която е по-добра от всички предишни.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Jr9g

User Avatar Този... 29.04.2024 21:38:08

какво е пил?

User Avatar един 30.04.2024 12:18:37

Каквото и ти.

Още от Новини