Когато нашето поведение не съответства на противоепидемичните мерки, ще се получава това. Това каза пулмологът д-р Александър Симидчиев пред БНТ по повод рекордния брой заразени с COVID-19 от днес – 240 души.
По думите му посочената цифра от 200 заразени, след достигането на която трябва да се затегнат мерките, е до голяма степен произволна. „Тя зависи от това какво искат да направят тези, които поставят границата. Ако заразените могат да бъдат повече, границата може да е и по-висока. В Сърбия например тя беше 300 заразени за ден. Тези, които мислят цялостно за държавата, индустрията и туризма, общо взето веднага реагират и започват да прилагат мерки, както е в случая в Гърция. Те не го правят, за да ограничат туризма, те го правят, за да запазят туризма. В медицината много по-важно от всичко останало е профилактиката, т. е. 1 лв., вложен в профилактика, се явява 6 или до 8 лв., вложени в лечение. Вместо да лекуваме тези пациенти скъпо и в болници с всички рискове, които има там и да останат и инвалиди някои от тях, можем да профилактираме това като спазваме елементарни мерки. Дори не е необходимо да се налагат мерки, достатъчно е да се спазват" , каза д-р Симидчиев.
Той подчерта, че мерките не са нищо страшно, дори не и неприятно. „Те са просто физическа дистанция, миене на ръцете и носене на маски, когато сме в непосредствена близост един до друг. Ако ние спазваме тези мерки, ще има по-малко вирусни заболявания през зимата, ще има по-малко летни заболявания на морето. То не е само за COVID, а по принцип добра практика за здравето на общността ни“, каза д-р Симидчиев.
По думите му срещи на хора 1 към 1000, т.е. един човек да се среща с много други, са рискови от гледна точка на трансмисия, а икономическата полза не е кой знае колко голяма.
„Ограничаването на ходенето по стадиони и дискотеки няма да наруши икономиката значително, но същевременно ще ограничи ненужно заразяване, защото на тези места ходят наистина по-млади хора, които са с по-нисък риск, но тези млади хора след това отиват при техните по-възрастни родители и при други хронично болни, т.е. те са така или иначе средство за разпространение на заразата“, каза д-р Симидчиев.
Според него в детските градини възможността за контрол е много по-голяма, защото има възрастни, които могат да направляват децата да имат съответно поведение.
Там за мен рискът е по-малък, а ползата е много по-голяма. защото когато едно дете е на детска градина, родителите могат да бъдат ангажирани в икономическа дейност, т.е. от гледна точка на риск и полза, това е точно различното от футболния мач и дискотеките, каза д-р Симидчиев.
Той отново каза, че реакцията на човека към вируса зависи от неговата имунна система. „Същото е като при тютюнопушенето. Не всички се увреждат от цигарите, но тъй като не знаем кой ще се увреди и на базата на какво, не можем да разграничим, затова апелираме към всички да не пушат. Същото е и с вируса. Да, 18 от 20 човека ще го изкарат леко, но останалите двама ще го изкарат тежко. И това няма да бъдат непременно възрастни хора. Видяхме един колега-медик, който в изпълнение на служебните си ангажименти се зарази и почина. Този вирус засяга целия спектър и младите, освен че могат да боледуват и да имат инвалидизиращи промени в организма си, служат и като средство за пренасяне на вируса“, каза още д-р Симидчиев.
Коментари по темата
има "Умници", които ще се подиграят на спазващите правила и ще подведат всички останали, което тях няма да засегне, са двулични и знаят да пазят себе си и близките, но мразят всички други хора.