burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Симидчиев: Недостатъчните средства в системата могат да се изразходват по-ефективно

Д-р Симидчиев: Недостатъчните средства в системата могат да се изразходват по-ефективно

Здравеопазването има остра нужда от оптимизиране. Това заяви пред БНТ председателят на парламентарната здравна комисия д-р Александър Симидчиев и даде за пример изоставането на профилактичната насоченост като приоритет, както и е-здравеопазването.

Запитан има ли достатъчно средства в системата, той отговори: „Не, но няма система в света, която да има достатъчно средства. Въпросът е колко ефективно се изразходват и именно тук е проблемът – че има много по-ефективни начини за изразходване на недостатъчните средства в нашата система“. По думите му, в момента здравната система работи реактивно, след случващото се. „Ако ние работим повече профилактично, парите ще могат да стигат малко повече, отколкото стигат в момента“, смята той. 

В момента данните за заболеваемостта са сходни с тези след втория пик у нас и бихме могли да използваме това, за да предвидим как ще се развият нещата нататък. Това трябва да се съобщава на хората като ясни критерии, с които властите правят едно или друго, заяви д-р Симидчиев във връзка с епидемичната ситуация у нас.

По думите му, действията по отношение на мерките в момента не са строго координирани. „Защото това, което се прави, се прави на базата на недостатъчно добре съобщени критерии. И едно от нещата, с което лично аз съм решил да съдействам, е да направим законодателна инициатива, с която се предвижда при обявяване на извънредна епидемична обстановка да трябва да се въведе специфичен план, който да съдържа ясни, конкретни и измерими критерии, по които се включват или изключват определени мерки“, каза той. Според него, когато хората знаят точните критерии, при които дадени мерки ще се задействат, те самите биха съдействали с поведението си да не се стига дотам.

Запитан дали е необходим нов ваксинационен план, д-р Симидчиев отбеляза, че по-скоро има нужда от ясни критерии, на базата на които започват различните фази на този план. „Планът съществува такъв, какъвто е. проблемът е, че някъде по средата на изпълнението му започнахме да отваряме „зелените коридори“, още не бяхме приключили с някои от ключовите групи, а започнаха други групи да се ваксинират“, коментира той и отбеляза, че има рискови групи, които са ваксинирани в много нисък процент и посочи като пример персонала в домовете за възрастни. „Това създава риск за бъдещето, защото хората, които не са ваксинирани, са открити за инфектиране, а вирусът при тези хора води до много висока смъртност – ние в България имаме едно от най-високите нива на смъртност.“


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   5$WH

User Avatar Този 26.04.2021 19:35:59

какво е пил?

User Avatar Гост 26.04.2021 10:39:03

Смешен е с нежеланието си да свърши нещо.

Още от Новини