burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Симидчиев: Текстовете на „Възраждане“ в ЗЛПХМ са толкова общи, че деструктурират пазара

Д-р Симидчиев: Текстовете на „Възраждане“ в ЗЛПХМ са толкова общи, че деструктурират пазара

Има пряка връзка между броя на фармацевтите във всяка област и градската концентрация – съотношението на градско към неградско население. Колкото по-малко е концентрацията на население в даден град, толкова по-малка и концентрацията на фармацевти. Това коментира пред bTV председателят на комисията по здравеопазване в Народното събрание и депутат от ПП-ДБ д-р Александър Симидчиев във връзка с приетите на първо четене в парламента промени в ЗЛПХМ, внесени от „Възраждане“.

По думите му общините у нас, които са с най-ниска концентрация на градско население – Силистра, Кърджали, Разград и Търговище, съответно имат и най-малко фармацевти. В тези общини обаче концентрацията на фармацевти е по-висока, отколкото са фармацевтите в Дания, Швеция и Турция, твърди д-р Симидчиев.

„Единият проблем е липсата на аптеки в малки населени места, другият проблем е липсата на денонощни аптеки. Фактът, че в половината областни центрове няма денонощни аптеки, предполага, че хората не могат да си купят най-малко болкоуспокояващо средство, за да издържат до сутринта и да отидат на зъболекар“, посочи проф. Андрей Чорбанов от „Има такъв народ“.

„При селище от 100 човека – сами разбирате, че няма как да се реализира какъвто и да било търговски интерес“, допълни той.

Според него употребата на вендинг машини решава битов проблем.

„Има огромен, специфичен списък с лекарства, които няма как да бъдат взети от такива машини. И никой никога не е имал предвид да поставя такива лекарства в тези машини“, коментира проф. Чорбанов, визирайки лекарствата, отпускани по лекарство предписание, макар това да не е указано изрично в законопроекта.

Той посочи, че много неща в закона не са прецизирани и с много малко допълнителни решения това може да се случи.

„Лекарства не се продават, те се отпускат. Неслучайно фармацевтът е специфична професия за регулиран тип продукт“, уточни д-р Симидчиев.

Според него законът по начина, по който е написан, е толкова общ, че деструктурира пазара. Той допълни, че трябва да се гарантира, че тези автомати ще бъдат поставени там, където наистина няма аптеки.

Според Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара, не е решение отпускането на лекарствени продукти да бъде изнесено извън територията на аптеката.

„Дали ще ги сложите в една машина, или ще ги пуснете в магазинната мрежа е едно и също. Всеки ще има достъп до специалното средство – лекарство, а това има своите рискове“, обясни той.

Според него, ако това се случи, политиците трябва да поемат цялостната отговорност. Той допълни, че преди избори се прокарват корпоративни интереси, а при пациентите ще има случаи на интоксикации.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   VqUn

User Avatar Гост 19.09.2024 15:36:03

"деструктурират пазара" - браво, господине

User Avatar Климбат 19.09.2024 14:41:59

Ваксъра с червеният нос...

User Avatar Гост 19.09.2024 13:51:32

Симидчиев бърка причинно-следствена връзка с корелация. По същата логика колкото по-малко хора има в дадено населено място, толкова повече фармацевтите напускат. Претенциозен, но елементарен

Още по темата