burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Симидчиев: Трябва да имаме устойчиво и систематично отношение спрямо COVID

Д-р Симидчиев: Трябва да имаме устойчиво и систематично отношение спрямо COVID

„Третата доза от ваксината зависи от активността на пандемичния процес. Ако имаме зараждащи се нови пикове в близко бъдеще, това може да е важна опция. Същевременно, ако угасне процесът, поставянето на трета доза може да не е толкова спешно. Тя може да ограничи възможността ваксината да бъде прилагана на хора, които не са ваксинирани, все пак количествата са предвидени за две дози при повечето хора". Това каза пулмологът д-р Александър Симидчиев пред Bulgaria ON AIR. „Аз лично следвам това, което са казали регулаторните власти, а те казват, че трябва да се правят две дози от повечето ваксини срещу COVID“, допълни той.

По отношение на спирането на доставките на Astra Zeneca от юни месец в ЕС д-р Симидчиев заяви, че причината е в невъзможността на компанията да отговори на заявките. „Причината за неподновяването на договора от страна на ЕК е повече логистична, отколкото медицинска. Нейният лиценз е все още валиден, няма проблем с нейната безопасност и ефективност“, уточни той. По думите му за тежките форми на заболяването всички одобрени до момента ваксини са 100% ефикасни.

„Задължително трябва да има структура, която да ръководи пандемичния процес. Важно е тя да носи отговорност за решението и да обработва информацията. Това не значи, че трябва да има щаб, а трябва да има структура, която има такава дейност. Едно от ключовите неща, които трябва да променим в досегашния процес, е да направим поведението на обществото устойчиво и систематично“, каза пулмологът.

Д-р Симидчиев заяви, че най-важното е да не допуснем трансгранично заразяване с индийския вариант на вируса.

"При всички положения той е много по-заразен, много по-лесно се разпространява от другите варианти. Доколко е по-тежко протичащ е от другите варианти, е друг въпрос. Нужно е да се съберат достатъчно данни в генетична обстановка, в популации, които не са само в Индия“, каза той.

"Индийското население е с различна генетична настройка спрямо европейското, може да има и различна тежест. Индия беше относително по-пощадена преди това, имаше по-малко заразени с класическите варианти. Може да се окаже, че предварителната инфекция и ваксинационният процес в Европа ще ограничи разпространението, скоростта и тежестта на заболяването", допълни още д-р Симидчиев.

Той коментира и възможността да се ваксинират и децата срещу COVID.

"Децата не боледуват тежко. При тях все още нямаме голям риск - поне при тези варианти, които имаме до момента. Децата не са резервоар на тежка инфекция и не натоварват здравната система, но са начин на разпространение на инфекцията, позволяват ѝ да циркулира в обществото повече. Ако искаме да намалим смъртността и тежестта върху здравната система, трябва да ваксинираме рисковите групи - възрастните, болните, хората, които работят в рискови сектори", каза д-р Симидчиев.

Той добави, че ако все пак целта на ваксинационната кампания у нас е да се намали разпространението на заразата, България може да си позволи да ваксинира и деца. Но според пулмолога това ще усложни допълнително логистиката и сега не е времето на такова разширение на обхвата.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   DCX1

User Avatar Този 17.05.2021 14:46:00

какво е пил?

User Avatar Гост 18.05.2021 16:12:39

нали заедно пиете,не помниш ли.

User Avatar Този 18.05.2021 23:16:41

си говори сам.

Още от Новини