burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Скендер Сила: Бедността е един от главните рискови фактори за човешкото здраве

Д-р Скендер Сила: Бедността е един от главните рискови фактори за човешкото здраве

СЗО ще оказва необходимата подкрепа на правителството на България, за да промотира здраве. Целта ни е да няма нито един изоставен човек. Това каза д-р Скендер Сила, представител на СЗО и ръководител на българския офис на организацията, по време на презентацията си „Здраве през целия живот в светлината на стратегия „Хоризонт 2020“ на СЗО и целите за устойчиво развитие“ по време на Шести национален бизнес форум Фарма стратегия „Здраве за всички“, който се провежда днес.

По думите на д-р Сила здравният сектор има ключова роля, заедно с образованието за качествен и по-дълъг живот. „Когато се взимат предвид рисковите фактори като тютюнопушене и околна среда, не трябва да се пропуска и финансовото състояние на семейството, в което е родено детето, както и мястото, на което живее. Дете, родено близо до депо за токсични отпадъци има много по-голяма вероятност да развие хронично заболяване“, каза д-р Сила. Той допълни, че да си роден в бедно семейство крие много по-големи рискове от бъдеща инвалидизация, психическа дисфункционалност, тежки инфекции.

Д-р Сила определи тютюнопушенето като рисков фактор както директно за здравето, така и косвено за приближаване до прага на бедността. „Една от най-важните ни цели е да спрем децата да започнат да пушат или да ползват тютюневи изделия. За да се реализира тази цел трябва да има високи цени на цигарените продукти, така че децата да не могат да си ги купуват, да не се позволява пушенето в никакви затворени пространства, детски площадки, паркове, обществен транспорт. Да се забрани изцяло рекламата на цигарени продукти, промотирането и спонсорирането им, както и да се повиши информираността за последствията от употребата им“, каза д-р Сила.  

„Четири са основните стълба, на които се крепи здавеопзването в държавите  – правителственото управление на здравния сектор, адекватна система на финансиране, адекватна система на човешките ресурси и постоянно подобряване на качеството. Във всички тези сфери има нужда от подобрение, влкючително и в Бългаия. Това не е спринт, това е маратон“, каза още д-р Сила.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   qQZA

Още от Новини