burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Стойчо Кацаров: Ако продължат да се лимитират лечебните заведения, ефектът от предложената реформа няма да е голям

Фалитите на застрахователи са не по-малък проблем за обществото от фалитите на болници, каза Светла Несторова, представител на Асоциацията на българските застрахователи

Д-р Стойчо Кацаров: Ако продължат да се лимитират лечебните заведения, ефектът от предложената реформа няма да е голям

„Идеята да се дават 12 лева допълнително за задължително здравно застраховане е добра. Ще влязат допълнителни средства в здравната система и ще се повиши нашата лична отговорност като граждани, защото ще можем да избираме къде да даваме дори част от вноската си и ще се появи елемент на конкуренция между самите застрахователи в пакетите, които ще предлагат.“ Това заяви пред bTV д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването.

По думите му по-добър е моделът, ако се разбие изцяло монополът на НЗОК, като ако се пристъпи към него е по-малък и рискът за здравната система.

„Ако не се променят другите отношения, няма да има кой знае какъв ефект от промените. Ако продължат да се лимитират лечебните заведения, ако продължат да определят цените по един фриволен, ненаучен начин, ефектът от увеличената здравна вноска, от влизането на застрахователите, от възможността ни да избираме къде да се застраховаме няма да е кой знае колко голям“, отбеляза обаче д-р Кацаров.

„Разчита се на това, че тези пари ще се разпределят в различни посоки между НЗОК и частни фондове и тогава контролът е по-сериозен. Ако говорим за реален контрол на средствата, той е в частните застрахователи в момента, които преди наричахме осигурители“, каза бившият директор на „Пирогов“ доц. Спас Спасков, който има опит и в здравното застраховане.  

Според него идеята е така да влязат повече пари в системата на здравеопазването. „Знаем, че в момента те не достигат, и то значимо не достигат. Не трябва да се заблуждаваме, че с тази допълнителна вноска ще се решат всички проблеми“, посочи още доц. Спасков.

„По същество това представлява чувствително увеличаване на вноската за здравно осигуряване и е правилно парите в системата да влязат през застрахователите, за да се подобри контролът“, коментира на свой ред Светла Несторова от Асоциацията на българските застрахователи.

Тя обаче подчерта, че макар и принципът да се дофинансира системата през частния сектор да е правилен, оттук произтичат определени казуси. Според нея не е ясно как ще става събираемостта на тези средства и как ще се гарантира контролът. „Фалитите на застрахователи са не по-малък проблем за обществото от фалитите на болници“, допълни Несторова.  


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   E8W2

User Avatar лимес 12.09.2018 23:41:15

намалени разходи=фалити на лечебни заведения=разбунтуван електорат=>контрол→0

User Avatar Гост 12.09.2018 15:28:04

Глупости! Лимитите били "либерален модел". По-голям оксиморон не бях чувала.

User Avatar Гост 12.09.2018 20:10:57

Замисли се и ще разбереш, че колегата е абсолютно прав. На болниците от СХЕМАТА лимитите са надути, а на тези, които реално работят -орязани. Колегата говори за първите

User Avatar Гост 13.09.2018 14:21:54

На "колегата" му плащат частните болници за да говори така!

User Avatar Гост 12.09.2018 12:47:12

Лимитите трябва да бъдат заместени от контрол , който да доведе до значително намаляване на разходите . Лимитите са твърде либерален модел - даващ на ЛЗ да изхарчат всичкия ресурс , дори да е неправомерно .

Още от Новини