burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Стойчо Кацаров: Не мисля, че ще плащаме повече пари за здраве

Рязка демонополизация на НЗОК, е нещо много опасно, смята икономистът Аркади Шарков

Д-р Стойчо Кацаров: Не мисля, че ще плащаме повече пари за здраве

„Не мисля, че ще плащаме повече пари за здраве. Възможността да избираме къде да внасяме парите си, е в наш интерес. Ако не ни харесват условията в един фонд, ще изберем друг. Като пациенти, ако не сме доволни от начина, по който фондът защитава правата ни, ще го сменим с друг. Според мен, в една такава структура на конкуренция в здравното осигуряване няма място за НЗОК - тя е излишна в тази ситуация. Фондовете са достатъчни и хората могат да избират, който желаят от тях. Здравната каса или това, което ще остане от нея, може да изпълнява съвсем други функции“. Това коментира д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита правата в здравеопазването в предаването „Тази сутрин“ по БиТиВи.

Той допълни, че в Холандия, където преди няколко години е направена такава демонополизация на Касата, основният пакет от услуги се определя от застрахователите, представителите на пациентските общности и от медиците, а не от политиците.

„Пациентът ще бъде печеливш, ако се извърши такава реформа. Овластяването на пациента и възможността му да избира къде да се осигурява, къде да постави парите си и къде да се лекува – това означава пациентът да бъде поставен в центъра на системата. Сега в центъра на системата са шефовете на МЗ и НЗОК, защото те вземат решенията“, допълни д-р Кацаров.

„Този модел, който ни се предлага, е за богати нации. Българският народ не е от тези. С тази вноска от 8% нищо няма да се промени. Това, че ще сменим даден фонд, не значи по-качествено здравеопазване. Хората са недоволни от качеството на обслужването, а то няма да се промени кой знае колко с новите фондове. Ще трябва да платим повече – дали чрез увеличаване на вноската, дали чрез повече пари от джоба, но това е факт“, каза д-р Иван Кокалов, вицепрезидент на КНСБ и член на надзора на касата.

Той напомни, че НЗОК имаше резерв от 1 млрд. и 200 млн. лв., който някъде изчезна преди години. Д-р Кокалов каза още, че НЗОК не е държавна каса, а публична. Вноските се плащат от работещите, от работодателите и държавата.

„Моделът здравната вноска да се увеличи на 8%, от които 2% да отидат към частни фондове, беше предлаган във времето и беше отхвърлен, включително от Световната банка, като невъзможен. Министърът е този, който трябва да определи пакета, който ще се покрива от НЗОК. Никой министър досега не го е направил. Никой нямаше куража да каже, че с парите, които се събират, може да се покрие даден пакет от услуги“, допълни д-р Кокалов.

По данни на ЕК доплащаме около 65% за лекарства, следва доболничната помощ – между 15 и 20% и болнична помощ – около 9%, сподели Аркади Шарков, здравен икономист към ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика). Според него, шоковата промяна в тази сфера – т.е. рязка демонополизация на НЗОК, е нещо много опасно.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   FYas

User Avatar Методиева 16.07.2019 00:24:13

Стойчо Кацаров е пълен капут! Налапа се с проекти, а сайтът му вече не става за нищо... Никой не иска да работи с него и затова е платен клакьор на управляващите.

User Avatar Гост 15.07.2019 17:17:04

След като НЗОК не е държавна каса, а публична, тогава какво правят в нея правителствените помияри КНСБ, с Кокала в нея ? Щото има кокал а? В частен здравен фонд никой няма да ги покани да мезят угояват и да веят шкембета връткайки си задника там. Нито да определят политиката на един здравен фонд вместо нвносителя. Ха-ха-ха- лапането свършва за помиярите заедно с онези паразити застанали начело на проправителствени пациентски организации като Хасъра и други каки Сийки

User Avatar Д-р Михайлов(не депутат) 15.07.2019 15:52:14

До Стойчо Кацаров: Г-н Кацаров, престанете да се изживявате като гуру по всички въпроси на здравната система. Разсъжденията ви са едни голи лозунги, които поради непрекъснатото повтаряне се превръщат в митове. Първо: В Холандия има застрахователна система, а не осигуряване, Надявам се, че правите разлика. Второ: При застрахователната система, разликите между пула премии влизащи в една компания и разплащането с доставчиците на услуги се превръща в неразпределена печалба, която се капитализира. Това ли е нашето желание и изобщо наясно ли сте с тази терминология? Трето: При повечето застрахователни системи пациентите не могат да избират неограничено специалисти, както е сега. Четвърто: В Германия и някои други страни с осигурителен модел има повече от една каса, но те са на регионален или професионален принцип, а не на конкурентен Пето: Повече от 200-300 млно от сегашните здравни вноски, да не е и повече ще отиват за административни разходи и печалба на новите дружества. 6-то. България като страна не разполага с достатъчно квалифициран ресурс, който да бъде привлечен от пазара на труда и да администрира новосъзданите фондове. 7-мо. Не може да има конкуренция в рамките на ограничен ресурс, 8% от минимална заплата, което е по-малко от 50 лева. Каква услуга може да се купи с тези пари; И мноно и много други аргументи

User Avatar Гост 15.07.2019 17:46:51

Сдружението на частните болници му плаща да са изявява като гуру пред ТВ камери в студията. никой не го взима на сериозно защото е гола вода.

User Avatar spin doctor 15.07.2019 17:37:54

Д-р Кацаров е наясно, че тезите му са несъстоятелния, но за да оправдае съществуването на безсмислената си организация е важно да звучи като гуру.

User Avatar Гост 15.07.2019 17:23:28

Разбира се ватник .Няма да можe да взимаш по 20 талона на година да се консултира[ с тесен специалист. Така е и във Великобритания. И няма този специалист да работи много за жалки 18 лева на преглед за да може ти ватника да се преглеждаш безлимитно,а трудът на този специалист да остава десетилетия незаплащан и унизен. Като не искате много фондове бегом да си плащате директно 50-80 лева за преглед и няма да има фондове. Да, ама не- искате с малко пари изобилие, ама нали знаете какво да духате ? Не,не супата..

User Avatar Гост 15.07.2019 18:34:02

Армани, вземам по 20 направления, защото ти си некомпетентен и тотално некадърен, и решението е да отида при някой, който може да диагностицира, а не като теб да изписва от 10 г. едни и същи три вида антибиотици, в зависимост от това коя фарма-фирма къде ще те води на екскурзия.

User Avatar spin doctor 15.07.2019 17:33:37

Че кой ще е този луд с 20 талона за година? Във Великобритания не е така, а има държавно финансиране на здравеопазването.

User Avatar чукча 15.07.2019 12:33:54

Никаква конкуренция не може да има в квазипазара на здравеопазването тук - освен картели /справка - мобилните оператори, горива, ел. енергия, пенсионни фондове и пр., и пр./, имаме и специфики на услугите. И да не забравяме, че застрахователите няма да работят за черните очи на тефтеря, а ще искат да печелят, и то много. Да не говорим, че всички знаем как ти плаща застраховател при събитие - който си е чуквал колата, знае.

Още от Новини