burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Тодор Стоев: Признателността на хората и чувството, че съм им помогнал е незаменимо

Д-р Тодор Стоев: Признателността на хората и чувството, че съм им помогнал е незаменимо

 Д-р Тодор Стоев е роден в град Елхово, където завършва основното си образование. Средното си образование завършва в Бургас, в Езикова гимназия „Г.С. Раковски“ с изучаване на испански и английски език.

През 2019 г. завършва медицина в МУ- София. В студентските си години е работил като медицинска сестра в отделения по спешна кардиология и урология.

Започва специализация през 2020 г. в Клиниката по кожни и венерически болести в УМБАЛ „Александровска“. Съавтор на научни публикации от областта на дерматологията и венерологията. Всяка година участва в национални конгреси и семинари по специалността. Член на Българското дерматологично дружество (БДД), Европейската академия по дерматология и венерология (EADV), Международнaта асоциация по дерматоскопия (IDS), Български лекарски съюз (БЛС).

Д-р Стоев, като че ли в общите представи на хората за дерматологията дерматохирургията остава по-непознатата част от специалността. Какво е нейното място и от какво се определя значимостта й в съвременния терапевтичен подход на кожните заболявания?

Факт е, че когато някой чуе за дерматолог, обикновено първата асоциация не е за хирург, а за инжектор, посветил се на естетичните процедури. След нея идват представите за лекар, който се занимава с пъпки и обриви, чак след което някой може да се сети, че дерматолозите извършват и операции. Именно те са предметът на дейност на дерматохирургията. В модерната медицина все още златен стандарт при лечението на кожните новообразувания е оперативното отстраняване. Хирургичната ексцизия е терапевтичният подход, който гарантира пълно излекуване, точно с това ролята на дерматохирургията е незаменима.

Как се обогати тя през последните години?

Този процес е комплексен през годините – като се започне от диагностиката и се завърши с проследяването на пациентите след извършената операция.

Все повече се използва дерматоскопията като метод на диагностика на кожните тумори. Дори и при много опитни специалисти, с използването на дерматоскопия чувствителността на диагностиката според проучвания нараства с 10-15%, а при дерматолози с по-малък опит или общопрактикуващи лекари, каквито в чужбина често имат дерматоскоп, това число може да нарасне до 40%. По-добрата диагностика означава и по-малко излишни операции.

По отношение на техническата част, все по-често се използва Мос техниката, при която се минимизира размерът на ексцизираният участък от кожа, тоест постигаме радикалност с минимално жертване на здрава тъкан. Не на последно място, на базата на дългогодишни проучвания, се създават протоколи за проследяване на оперирани от рак на кожата и създаване на критерии за рискови фактори, които определят честотата на посещенията с профилактична цел.

По отношение на превенцията на рака на кожата, незаменими са и скрининговите кампании, в които екипът на Кожна клиника в Александровска болница взима ежегодно участие. Тъй като определен процент кожни тумори се развиват от предракови състояние, едно профилактично посещение може да спести бъдеща операция.

Защо дерматохирургията стана Ваш личен професионален избор?

Преди да избера кожните и венерически болести, като студент се бях насочил към хирургични специалности. След цикъла по кожни болести, виждайки огромното разнообразие от патологии, се оказах през предизвикателството да ги изуча и разбера в дълбочина. Така реших, че ще се занимавам с дерматология.

Още в началото на специализацията ми при мен идваха голям брой пациенти с различни оплаквания. Кожата е видим човешки орган и ние, дерматолозите, оглеждайки детайлите в конкретната причина за посещението, виждаме и проблеми, на които пациентите не са обръщали внимание. Така се случи и с мен.

Всъщност, оказа се, че на практика немалък брой от пациентите имат нужда от оперативно лечение. Сега такова се предлага предимно в частни клиники и е свързано с определена финансова тежест, а в малкото държавни институции, където може да се осъществи операция по Здравна каса, чакането е сравнително дълго и често става причина за отлагане и задълбочаване на патологията.

Така аз не само видях от първо лице нуждата от повече специалисти по дерматохирургия, но и разбрах, че за да мога успешно да диагностицирам и лекувам, трябва да започна да оперирам. Така неусетно се сбъдна мечтата ми от студентските години.

Донесе ли Ви тя удовлетворение?

Удовлетворението когато видя излекуван пациент, винаги е голямо, независимо дали е бил опериран или е било излекувано друго кожно заболяване. Признателността на хората и чувството, че съм им помогнал е незаменимо.

Кои са Вашите учители в специалността?

Практикуването на дерматохирургия нямаше да е възможно без звеното по оперативна дерматология към УМБАЛ „Александровска“ с основател д-р Стоименов. Имал съм късмета да оперирам с него и да черпя от неговия опит.

Възобновяването на дерматохирургичната дейност и развитието ми в тази насока стана възможно и благодарение на подкрепата на ръководителя на клиниката проф. Любка Митева.

Извън дерматохирургията, в по-широк план – в дерматологията като цяло, винаги съм получавал помощ от по-опитните колеги, и то всеки път, когато съм имал нужда от нея. Още като студент ми направи впечатления силният дух на академизъм в Кожна клиника и традициите в обучението, които продължават и до днес.

Как се отнасяте към хора, които дълго време било от страх, било от незнание, не търсят помощ от дерматолог, а се доверяват на алтернативни методи и псевдолечители?

Отношението ми към всички пациенти е еднакво, независимо от подхода, който са имали спрямо болестта си преди да дойдат в кабинета ми.

За мен те са дошли на преглед, решили са да ми се доверят, споделят проблема си и аз съм там, за да им помогна. Въпреки, че предишното им поведение може да бъде отчетено като грешка, моите усилия се насочват към това не тя да бъде критикувана, а върху това тя да не бъде повтаряна.

Смятам, че проблемът в по-голямата си част произтича от ниската здравна култура, за която ние като лекари също сме отговорни и трябва да се стремим непрекъснато да образоваме пациентите. Годишните кампании по повод различни заболявания, за които вече говорихме, както и тяхното медийно популяризиране, са добър начин за повишаване на здравната култура.

Как бихте искали да се развивате като специалист в близките години, над изучаването на кои проблеми в специалността искате да се съсредоточите?

В момента фокусът ми е предимно върху дерматохирургията и смятам да продължа да се усъвършенствам в това направление. Ако трябва да съм по-конкретен, нокътната хирургия е по-тясната област и определено е моя слабост.

За специалистите в момента има много възможности за развитие и обучения, както в България, така и в чужбина. Смятам, че редовното участие в научни събития е ключово за успешното професионално развитие на един млад лекар.

В личен план коя е най-голямата Ви мечта?

Здраво и щастливо семейство.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   uP#j

Още от Кой сте Вие, докторе