burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Христов: На фона на вълната от морбили в Европа един случай у нас е чудо

Възможно е зад това, което се случва, да стои стремеж към включването на ваксината против коклюш в календара и за възрастни, смята той

Д-р Христов: На фона на вълната от морбили в Европа един случай у нас е чудо

„За морбили имаме един единствен докладван случай, което на фона на вълната от морбили в цяла Европа, особено в Румъния, е просто чудо. Това реално показва резултата от къртовския, упорит и съвестния труд на българския общопрактикуващ лекар, комуто е възложена ваксинацията на децата за морбили“. Това каза пред БНР д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар от Варна.

Той бе категоричен, че достигнатият обхват от 93% на българските деца е топ резултат за Европа и това постижение трябва да бъде високо оценено.   

Д-р Христов коментира и темата за неваксинираните деца, като подчерта, че в някои случаи да се обхване едно дете не е лесна задача – много са регистрирани на адрес, но реално не живеят там, а в чужбина и от години няма контакт със семействата им.

По думите на д-р Христов наистина има майки, които не позволяват децата им да бъдат ваксинирани, административният ред за санкционирането им е много тромав, а санкциите в такива случаи са едва 50 лв., като повечето глоби падат в съда.

Фиктивни ваксинации, само на хартия също има, но санкционирани няма, отбеляза д-р Христов. Той обясни, че като цяло лекарите спазват задължителния имунизационен календар, по-скоро може би избягват препоръчителните ваксини.

Общопрактикуващият лекар коментира и разпространението на коклюш у нас. По думите му коклюшната ваксина не е гаранция за незаразяване. „Има коклюш, но той протича леко. Заболяването обаче се диагностицира трудно, защото няма евтин и достъпен тест“, коментира той и допълни: „Доказва се с PCR тест, който не се заплаща от Здравната каса и струва 60 лв. Част от явлението сега е нещо като подготовка за промяна в републиканския имунизационен календар и въвеждане на коклюшната ваксина към задължителните и при възрастни, което ще има съответният икономически ефект, защото коклюшната ваксина не е толкова евтина. Сегашната за дифтерия и тетанус е българска и струва 1-2-5 лв. Ако я заменим с вносна, цената е около 30 лв. на доза“, коментира д-р Христов и изрази подозрение, че е възможно да се върви към промяна по финансови причини.

Снимка: Фейсбук страница "Амбулатория д-р Николай Христов" 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   XYDw

Още от Новини