Засега електронната рецепта е една алтернатива, допълнителна възможност за лекари и пациенти. Известно време хартиените рецепти ще бъдат издавани паралелно, но с времето нещата ще се променят. Това заяви пред Нова телевизия Димитър Маринов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз.
По думите му, минималното изискване за достъпване на електронната система ще бъде ЕГН на пациента, възможно е към него да се добавят и други индикатори. Всеки лекар, общопрактикуващ, специалист от доболничнатапомощ или от болнично заведение, ще може да издава електронна рецепта, поясни той.
При домашно посещение лекарят ще може да използва различни технически устройства, ще има и мобилни приложения, каза Димитър Маринов. Другият вариант е лекарят да се върне в кабинета си и оттам да направи предписанието.
„Пациентите ще могат да получат изписаните от личния им лекар медикаменти, като продиктуват в аптеката трите си имена и ЕГН“, обясни фармацевтът. Той увери, че и сега личните данни на хората са защитени, защото фармацевтите са регистрирани като оператори по установения от закона ред, това няма да се промени и след като се въведат електронните рецепти.
„За вас като пациенти не би трябвало нищо да се промени – отивате на лекар, той прави съответното предписание в Националната здравна информационна система”, посочи Маринов.
Все още няма да можем да отидем с тази електронна рецепта в която и да е аптека. Това ще стане на по-късен етап, а причината е в софтуера. Вероятно ще са нужни месеци, за да заработи системата във всички аптеки, стана ясно от думите му.
България е една от трите страни в ЕС, в която генерично заместване не е позволено, то може да стане единствено със съгласието на лекаря, припомни фармацевтът.
Коментари по темата
Ало тъпанарите от властта. Когато предписващия лекар няма достъп до досието на пациента специално за изписана друга терапия на този пациент от други лекари, резултатът ще е не по-малък хаос отколкото днес .Единствените печеливши са нашите близки до ГЕРБ IT фирми ,които ще получат милиони мангизи за един куц и несъвместим с други бази данни софтуер. Ако гнусната касичка искаше щеше да си направи един софтуерен продукт напълно нтегриран с други системи както в Естония със електронните им смарт карти и да го предостяви на договорните си партньори и пациентите. Вместо това става като с асфалтираищите фирми на ГЕРБ-абонаментоо свързване за потока мангизи на данъкоплатците и след това перманентни платени ремотни дейности. Резултат скопено е -здравепазване
Значи, засега - двойна по обем работа! И като как един пациент с електронна рецепта ще знае в коя точно аптека е наличен или не съответния велик софтуеър?? Или правете нещо както трябва, или по-добре не го правете и да си остане старото - поне е известно!
Не се изнервяй! Дишай спокойно. Вдишваш....Издишваш......Вдишваш....Издишваш...
Благодаря, вече те послушах. Действа!