burevestnik.bg - Мобилна версия


Да не се налага децата с увреждания да кандидатстват за личен асистент, настоява омбудсманът

Четири стъпки предложи омбудсманът на Републиката Мая Манолова за решаване на проблемите на децата с увреждания и достъпа до правата им по време на организираната от нея обществена дискусия днес.

Според нея трябва да бъде осигурен асистент за всяко дете с увреждания и с право на чужда помощ, без да се налага да кандидатства за това; нужно е също така изравняване на статута на приемните семейства и на родителите, които се грижат за деца с увреждания; възможност грижата за дете със специални нужни да се признава на родителите като трудов стаж и изграждане на допълнителни механизми за грижа за лица с увреждания след навършването на пълнолетие.

Обсъждането беше организирано в три модула, в които акцент бяха услугите за личен и социален асистент, социално-икономическата закрила, помощно-техническите средства и медицинските изделия.

Представителят на Фонда за лечение на деца Пенка Георгиева от пациентски организации „Заедно с теб“ настоя за отпадане на въведената в новия правилник на Фонда лекарска консултативна комисия (ЛКК), която дава становище по случаите на децата, тъй като наличието й води до конфликт на интереси най-вече по отношение на медицинските изделия. „Настояваме ЛКК да отпадне е от миналата седмица заради сериозни съмнения за извършване на ненужни интервенции и влагане на излишни медицински изделия“, каза тя. По думите й злоупотребата с медицински изделия ще бъде преустановена, ако те влязат в ценова регулация.

Родители на деца с увреждания пък настояха да бъдат ясно разграничени асистентите и личните помощници. От асистенти се нуждаят лицата, които имат самостоятелност в голяма степен като слепите хора, заяви майка на 21-годишно момиче, което е сляпо, глуха и с епилепсия. „Асистенството не означава 24-часово гледане на човек, с кого липсва каквато и да било комуникация и който не може да извършва никакви действия самостоятелно“, каза тя.

За пълно отпадане на изискването децата, родени с аномалии, да се явяват на всеки три години на ТЕЛК пък настоя председателят на ТЕЛК д-р Боряна Холевич. От организация „Родители на деца с увреждания“ настояха да не се прави разлика между деца и лица, тъй като децата порастват и ако до навършването на 18-годишна възраст са получавали 930 лв. (по новото увеличение), то след навършване на пълнолетие започват да получават инвалидна пенсия в размер на 130 лв. „Разликата е огромна, а нужните на един голям човек са повече от тези на едно дете“, заяви майката на такова дете Елисавета Костова.

Кметът на София Йорданка Фандъкова обеща програмите за личен асистент на Столична община да бъдат подложени на обществено обсъждане. Междувременно тя отчете, че само през тази година в столицата са изградени Център за настаняване от семеен тип, Дневен център за деца и възрастни с увреждания, Дневен център за деца с проблеми в психичното развитие и психично страдание. През 2017 г. пък ще бъде завършен Центърът за социална рехабилитация на лица с проблеми в аутистичния спектър, Център от семеен тип за деца от 0 до 3 години и Дневен център за онкоболни деца. 473 деца са били включени в асистентските програми през тази година, а общината е отпуснала 6 млн. лева.

„Базата я има, но има проблем със специалистите, които трябва да полагат грижи за децата. Затова настояваме да работим в тясно сътрудничество с неправителствените организации“, каза Фандъкова.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   36Gb

Още от Новини