burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Георги Момеков:

Да чакаш лекарство вместо ваксина е като да претичаш през Цариградско, вместо да минеш през подлеза

Заради рейтинги телевизиите, в които всички бяха ваксинирани преди лекарите, продължават да разпространяват фалшиви новини, заяви специалистът

Да чакаш лекарство вместо ваксина е като да претичаш през Цариградско, вместо да минеш през подлеза

„Българският бит и душевност е като всеки бит и душевност, и когато хората бъдат бомбардирани с противоположна информация от телевизионни студиа, в които всички журналисти са ваксинирани, но канят нарцистични личности да говорят глупости на хората, мога да разбера, че всеки би бил със смесени чувства“. Това заяви пред БНР председателят на Българското научно дружество по фармация проф. Георги Момеков във връзка с ниското ниво на имунизация срещу COVID у нас въпреки всички доказателства за ефективността на ваксините.

„Заради рейтинги телевизиите, в които всички бяха ваксинирани преди лекарите, продължават да разпространяват фалшиви новини – това е положението“, категоричен бе той.

Проф. Момеков коментира и очакваното лекарство срещу COVID на германската фармакомпания Merck. По думите му, то ще бъде чудесно за хората, които са се разболели, защото ако то оправдае надеждите, ще бъде първата възможност за истинско етиологично лечение за „най-сивата група“ – хората, които се лекуват у дома. „Това ще позволи таблетна форма, която хората да си пият вкъщи възможно най-рано след установяване на диагнозата и засега данните от проучванията са много интересни – намаляват хоспитализациите и смъртта“, посочи той, като обаче припомни, че засега все още става въпрос за проучвания и данните от тях тепърва ще се разглеждат от регулаторните агенции.

Очакваната твърде висока цена на медикамента пък проф. Момеков коментира така: „Нали знаете – болниците са най-скъпият хотел на света“, и отбеляза, че ако тази цена позволява на хората да останат живи, то тя си струва. „Абстрахирайки се от християнството, любовта към ближния, ние можем да изсмятаме умрелите хора и в загуба на брутен вътрешен продукт, който в България не е от най-огромните“, добави специалистът.

Той обаче подчерта, че да се чака лекарство и разболяване не е добър вариант и припомни, че по данни от големите държави ваксинацията предотвратява хоспитализация и смърт. „Значителен процент не се хоспитализират и не умират, над 90%. А тук имаме лекарство, за което знаем, че горе-долу на 50% намалява хоспитализациите. Има ли нужда да говорим нататък?“, попита реторично той и направи следното сравнение: „Това е все едно да претичаш през Цариградско шосе без да минаваш през подлеза, защото знаеш, че в „Пирогов“ травматолозите са гении и могат от една торба органи да съшият човешко същество. Мисля, че е хубаво да минеш през подлеза“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   nB28

User Avatar Гост 12.10.2021 00:18:38

Добре, че си ти да ни светнеш.

User Avatar ad 08.10.2021 14:01:22

Мома, говориш наизуст. Тъпизми. Херпес симплекс, как е , а? Ваксина или лекарство. За ковид убеден ли си как работят ваксините, като другите или са през 6 месеца. Нещо за ADE, дали ще има. Ако има дълъг ковид с обратна транскриптаза в днк, като спина, защо не лекарство. Моме...помисли и ще разбереш, че пееш наизуст тъпизми.

User Avatar чукча 08.10.2021 11:28:10

То и в подлеза може да му се случи случка на човек.

User Avatar Доктора 08.10.2021 11:34:45

Но процентно,шансът е пъти по-малък,ако претича през Цариградско !

User Avatar Баш доктора 08.10.2021 12:03:58

Зависи дали пресичаш с бастун. Всички удобно пропускат факта, че има рискови групи. При тях може да има хипотетична полза от боцкането. Необходимо е време за да се установи пълния спектър от възможни усложнения.

Още от Новини