burevestnik.bg - Мобилна версия


Двойно увеличение на хората с деменция до 2050 г.

През 2015 г. хората с деменция в Европа са 10.5 милиона. В следващите 20 години броят им ще се увеличи с близо една трета, а до 2050 г. ще са почти двойно повече - 18.7 милиона. Такива са изчисленията на Европейската комисия, която призозава страните членки да се подготвят отсега за тази неизбежна последица от застаряването на населението на ЕС, съобщава порталът Euroactiv, цитиран от Dnevnik.bg.

В Европа деменцията най-често е следствие от болестта на Алцхаймер - между 50 и 70% от всички случаи, и от мозъчни микроинсулти и инсулти (30%). Болестта се развива бавно и първоначално незабележимо, но с напредването на времето заличава спомените, логичната мисъл и способностите на хората да се обслужват сами. Човек обаче остава в съзнание до последно, макар и там да е настанал хаос.

Член на семейството с деменция има едновременно физически, психосоциален, социален и икономически ефект върху блзките си, защото в напредналия стадий изисква постоянна грижа и внимание, определя Световната здравна организация. Разходите за пациентите с Алцхаймер през 2015 г. в света са изчислени на около 750 млрд. евро, а с предсказания ръст на броя им, може да се удвои само до края на десетилетието и да достигне 1.8 трлн.

Предотвратяването на деменция засега е невъзможно, предвид че дори не са изяснени причините за възникването на невродегенеративните болести като Алцхаймер. Затова Европейската комисия по-скоро насърчава да се предприемат мерки за ранен скрининг и навременна диагностика, както и да се осигурят грижи и условия за пациентите с деменция, които ще стават все повече.

Всяка от държавите членки определя сама какви ще са политиките и социалните услуги, които предоставя на хората с този проблем. През декември 2015 г. Съветът на министрите на ЕС прие обща рамка, която да даде насоки, а до средата на 2016 г. в Австрия, Белгия, Великобритания, Дания, Гърция, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Люксембург, Малта, Норвегия, Словения, Холандия, Чехия и Швейцария вече има изготвени национални стратегии и се въвеждат иновативни услуги.

От една страна, ЕС насърчава научната дейност в областта на невродегенеративните заболявания, за които могат да се използват европейски финансови програми. Но по-съществена е грижата, която държавите ще осигурят за гражданите си, и препоръчва да се учат едни от други на добри практики. Необходимо е например да се обучат и възнаграждават повече медицински сестри и помощници за домашна грижа на тези пациенти, защото ще са нужни около 3 милиона такива специалисти в цяла Европа.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   4LqA

Още от Новини