burevestnik.bg - Мобилна версия


Денталната протетика влиза в пакета услуги, плащани от НЗОК, на 3-ти май

Пенсионерите обаче ще плащат за изработването на протезите си, безплатна ще е само работата на зъболекарите

„Подготвен е Анексът за дентална протетика. В момента работни групи на техническо ниво вършат своята работа, а на 3 май ще бъде публикувана в Държавен вестник променената Наредба 2, в която в пакета на медицинските услуги, включваме и денталната протетика. Хората, които ще имат право на протези, ще се включат на три фази. Най-напред ще бъдат тези от 75 години нагоре, от 1 януари 2018 включваме тези между 70 и 75 години, а от юли 2018 – между 65 и 70-годишните. Парите са осигурени, разчетени са в бюджет 2017 на НЗОК, ще бъдат разчетени естествено и в бюджет 2018. За 2017 г. са ангажирани 20 млн. лева“. Това каза днес служебният вицепремиер и здравен министър д-р Илко Семерджиев по време на отчета си за свършеното през трите месеца на поста, отчитайки като един от големите успехи за периода подписването на НРД за 2017 г. за медицински и дентални дейности.

Д-р Илко Семерджиев обаче потвърди, че възрастните хора ще плащат изработката на протезите на зъботехниците, а здравната каса поема 100% само от работата на зъболекарите.

„Има част, която се извършва от стоматолозите и такава, която се извършва от зъботехниците. Законът за здравното осигуряване предвижда единствено покриване на денталната част, не на зъботехническата. Реално ние нямаме законова възможност да покрием стойността на зъботехническата дейност. Ето защо без никакво доплащане ще бъде само услугата при денталния лекар, но стойността на самата протеза следва да бъде покрита от пациента“, каза д-р Семерджиев.

За цените на зъбните протези служебният здравен министър посъветва да се обърнем към съсловната организация на зъботехниците. Проверка на Zdrave.net показа, че те са различни в зависимост от технологията, която се използва и качеството на материала. Най-достъпни са акрилните (плакови) протези, но дори при тях средната цена е 280-300 лв. на челюст, която малко пенсионери могат да си позволят.

Д-р Семерджиев подчерта, че 20-те млн. лева са част от резерва на НЗОК, който тази годи е в размер на 341 млн. лева. „В рамките на договарянето между БЛС, БЗС и НЗОК бяха постигнати споразумения с колко ще се увеличат здравноосигурителните плащания към отделните сектори, като този ръст идва от разпределението на резерва. Останали са около 100 млн. лева неразпределени като неприкосновен резерв, така че в рамките на годината, ако някъде възникнат непредвидени и неотложни нужди, да има средства, с които те да бъдат покрити“, каза д-р Семерджиев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   C6Vs

Още от Новини