Лечебните заведения, в които се използва дентална амалгама, премахват се пломби от дентална амалгама или се премахват зъби, съдържащи такива пломби, се оборудват с амалгамни сепаратори с цел задържане и събиране на частиците амалгама, включително и тези, които се съдържат в използваната вода. Тази разпоредба влезе в сила днес с обнародването на промените в Наредбата за изискванията към дейностите по събиране и третиране на отпадъците на територията на лечебните и здравните заведения.
Въведено е и минимално ниво на ефективност на задържане за амалгамните сепаратори – най-малко 95% от частиците амалгама.
Предвид изискванията, заложени в Наредбата, денталните практики ще трябва да се разделят с известни финансови средства, за да отговорят на тях, закупувайки амалгамни сепаратори.
„Живакът е силно токсично вещество. Поради способността му да се пренася по въздуха на далечни разстояния и да се акумулира в екосистемите, живакът е глобален проблем, предизвикващ значими вредни въздействия върху човешкото здраве и околната среда. В Европейския съюз живакът се употребява често в денталната амалгама, която е значителен източник на замърсяване, поради което използването на амалгамни сепаратори ще гарантира, че отпадъците от живак се събират и изхвърлят в съответствие с добро управление на отпадъците и при никакви обстоятелства не се изпускат в околната среда“, посочиха от МЗ като мотив за измененията.
От там отбелязаха още, че въвеждането на амалгамните сепаратори ще допринесе за опазване здравето на населението (дентални специалисти и пациенти) с отчитане на ползата, измерена в предотвратени заболявания и здравни грижи.
Всички дентални практики, които не разполагат с амалгамни сепаратори, имат срок на практика до края на годината да се снабдят с такива.
Коментари по темата
И търговецът на амалгамни сепаратори е?