Стратегически здравен съвет, който да е независим консултативен орган по въпросите на здравната политика и управлението на здравеопазването, предлагат депутати.
Предложенията се правят с промени в Закона за здравето, а вносители на текстовете още в първия работен ден на новото Народно събрание са депутатите от „Демократична България“.
Идеята за създаването на такъв съвет бе на пулмолога д-р Александър Симидчиев, който в свои публични участия неколкократно отбеляза, че съществуването на подобен орган ще гарантира последователна политика в здравния сектор с дългосрочен хоризонт и ще запълни празнините между парламентите.
Според заложените текстове, съветът ще осигурява приемственост в здравната политика на държавата, ще изработва стратегически приоритети и ще следи за тяхното спазване, ще извършва независимо наблюдение и анализ на здравната политика на държавата с оглед поддържане на нейната устойчивост и постигане на високо качество на медицинската помощ. Освен това той ще анализира и определя текущи или предстоящи дефицити в националната система за здравеопазване и мерки за тяхното преодоляване, ще обсъжда и дава препоръки по разработени национални здравни стратегии, национални здравни програми, концепции и др. стратегически документи и ще следи за тяхното спазване, както и ще служи като постоянна институционална форма за диалог и за консултации по здравната политика между законодателна и изпълнителна власт, НЗОК, изпълнителите и потребителите на медицинска помощ.
Съветът може да организира дискусии и консултации с представители на компетентните органи в ресор здравеопазване, изпълнителите и потребителите на медицинска помощ, както и с други заинтересовани страни по въпроси, свързани с управлението на здравеопазването.
Компетентните органи в ресор здравеопазване пък са длъжни да предоставят необходимата за работата на съвета информация, доколкото друго не е установено в специални закони, гласят още текстовете.
Съветът няма точно определен брой членове, доколкото с промените в закона се предвижда те да бъдат излъчвани от парламентарно представените формации – по един от всяка, като той може да не е депутат. Мандатът на членовете на съвета е шест години, като един и същи човек може да бъде избран за не повече от два мандата. В рамките на шестгодишния мандат съответните формации могат да сменят своите представители, предвиждат още промените.
Ако по време на мандата партия или коалиция вече не е парламентарно представена, нейния представител не напуска съвета. При включване на нова партия или коалиция в НС тя излъчва свой представител, гласят текстовете.
Нови членове на съвета се излъчват от формациите не по-рано от три месеца и не по-късно от един месец преди изтичането на мандата им. Председателят и членовете на съвета продължават да изпълняват функциите си и след изтичане на мандата до излъчването на нови членове.
Председателят пък се избира на първото заседание на съвета от състава му.
Текстовете предвиждат редовни заседания да бъдат провеждани веднъж на всеки два месеца, а извънредни да се свикват по инициатива на председателя или на 2/3 от членовете.
Според предвиденото с промените, дейността на стратегическия здравен съвет ще финансира от бюджета на НС, а членовете му ще получават месечна заплата, която е не повече от две средномесечни заплати по данни на НСИ.
С всички предложени от ДБ изменения в Закона за здравето можете да се запознаете тук.
Коментари по темата
стратегически здравен клозет на името на създателя си
Трябва да е интергалактически, иначе просто ще циклим на едно и също място
Ха-хаххахаа !
Чешем си междукрачието