Държавата ще плаща здравните вноски на украинските бежанци, които заявят, че желаят статут на временна закрила. Това решиха депутатите в парламента на второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване.
Народният представител от „Продължаваме промяната“ Искрен Митев заяви, че предложените от тях изменения касаят „майки с деца, които бягат от войната в Украйна, на които държавата ще плаща по 26 лв. на месец – вноската за здравна помощ, и е само за хората, които направят волеизявление“.
„На същия принцип са дадени средства за служителите на НЗОК на първа линия през 2020 г. Важното в това предложение е кой получава тези средства – майки с деца, които бягат от войната в Украйна. Това са хора, които искат да работят в България, ако им дадем тази възможност, но обичат родината си и искат да се върнат. Само тези, които направят волеизявление, стават равни на българските граждани и влиза в сила принципа на солидарността. Парите ще дойдат с постановление на Министерски съвет за сметка на икономии, разходи и/или трансфери по бюджетите на първостепенни разпоредители. Държавата плаща вноските и тези лица стават част от солидарния модел, което не нарушава принципа на работа на Касата“, обясни той.
Депутатите от ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“ обаче настояваха източникът на финансиране да бъде записан в закона.
„Нашето предложение е свързано със заявката на управляващите за връщане на парламента, а не да делегираме права на Министерски съвет по модела на джипката. С подзаконов нормативен акт да се определя доходът на определена група лица е недопустимо. Нормативни актове, които предвиждат увеличаване на бюджети, не може да се приемат без промени в съответните закони. Кой е източникът за финансиране на тази дейност? Отново възлагаме на МС. Министерски съвет може да прави трансфери към първостепенни разпоредители на бюджети и бюджетите към Касата, но това трябва да бъда отразено в бюджета на Касата. Ако не ви харесва нашето предложение, кажете кой ще е източникът на финансиране?“, каза депутатът от ДПС д-р Хасан Адемов. Той допълни и, че държавата не е най-коректният платец на здравни вноски. „Вие говорите за европейско финансиране, но дотогава лечебните заведения ще трупат дългове. Касата не е първостепенен разпоредител, а има отделен бюджет. Трансферът може да бъде към МЗ и от МЗ да трансферира към НЗОК“, каза още д-р Адемов.
„При 26 лв. вноска около 22 млн. ще трябват за една година за около 70 000 бежанци. Толкова ще даде държавата, а реално това, което ще трябва да плати Касата, ще бъде в пъти повече. Щом няма да е от резерва на Касата, не е ли редно да се запише откъде ще дойдат парите“, попита и народния представител от ГЕРБ проф. Асен Балтов.
„Парите ще дойдат от бюджета, от джоба на всеки български гражданин, който е милосърден. Узаконяваме един хуманен акт, който МС ще намери начин как да финансира. Има и актуализация на бюджета все пак. Има възможност за критика, има възможност и за решения“, репликира го депутатът от БСП проф. Георги Михайлов.
В отговор на това депутатът от ГЕРБ проф. Костадин Ангелов заяви, че е нужно да бъдем честни към бежанците. „Вчера беше анонсирано пожелание към работещите в лечебните заведения с подписването на КТД. И това вчера не е честно, и това днес, ако не кажем откъде ще дойдат парите. Понеже Жени Начева е тук, а тя е директор на дирекция „Финанси“ на общините, сигурно тези пари ще дойдат от общините. Актът е високохуманен, но ако го подкрепим така, е просто една хартия, без финанси отзад“, каза той.
„Процесът е много динамичен. Има откъде да дойдат тези пари, Министерски съвет ще намери решение“, каза проф. Михайлов.
Председателят на парламентарната здравна комисия и депутат от „Продължаваме промяната“ доц. Антон Тонев пък посочи, че има възможности за подобрение на закона, но това е тяхното предложение. „Структурата на фискалната политика за 2022 г. предполага да се правят и такива законопроекти. Има много неизвестни в уравнението – колко украинци ще пожелаят статут на временна закрила, искаме да видим каква ще е динамиката на разходите, искаме да видим каква част от бежанците ще решат да ползват нашата здравна система. Имаме два контролни механизма – актуализация на бюджета и пакт за възстановяване на изразходваните средства от страните на първа линия“, заяви той.
От ГЕРБ настояха министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова да каже какъв ресурс е отпуснат за България по европейското финансиране за държавите на първа линия за подпомагане на бежанците и как ще бъде разходван той.
В крайна сметка депутатите отхвърли предложението на ДПС в ЗЗО да бъде записано, че средствата за здравните вноски на украинските граждани ще дойдат от централния бюджет.
Коментари по темата
НЗОК са получавали пари за първа линия?!
Дъртите телкаджийки от ул. "Кричим" и ръководството на НЗОК нищо чудно, но ние не сме