burevestnik.bg - Мобилна версия


Десетки хиляди умират в Африка заради фалшиви лекарства

Десетки хиляди умират в Африка заради фалшиви лекарства

Десетки хиляди хора в Африка умират всяка година заради фалшиви лекарства, съобщи Ройтерс. Хапчетата се произвеждат предимно в Китай, но и в Индия, Парагвай, Пакистан и Великобритания.

Почти половината от фалшивите и нискокачествени медикаменти, докладвани на Световната здравна организация (СЗО) между 2013 г. и 2017 г., са открити в Субсахарска Африка, се казва в доклад, подкрепен от Интерпол и Института за изследване на сигурността. При болните от малария те причиняват смъртта на между 64 000 или 158 000 души на година.

Пазарът на фалшифицирани лекарства е на стойност около 200 млрд. долара годишно в световен мащаб по данни на СЗО, което ги прави най-доходоносната търговия с незаконно копирани стоки.

Нигерия информира, че повече от 80 деца са били убити през 2009 г. от сироп за зъби, заразен с химикал, който обикновено се използва в охлаждащата течност на двигателя и доказано причинява бъбречна недостатъчност.

Властите в Кот д'Ивоар съобщават, че са заловили близо 400 тона фалшиви медикаменти през последните две години. Ако конфискуваните стоки са били продадени на потребителите, биха представлявали загуба за легитимната фармацевтична индустрия от над 170 млн. долара.

"Те се смятат за по-евтини, но в най-добрия случай не са ефективни, а в най-лошия – силно токсични", каза Абдедрахман Чакиби, управляващ директор на филиала на френска фармацевтична компания в Африка.

Оригиналните лекарства, внасяни от Франция, обаче са твърде скъпи за африканските държави и аптеките се замислят за по-евтините генерици, произвеждани в Индия.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   #V9s

Още от Новини