burevestnik.bg - Мобилна версия


Джипитата работят в среда с висок риск от сърдечносъдови заболявания

Джипитата работят в среда с висок риск от сърдечносъдови заболявания

Общопрактикуващите лекари работят в среда с висок риск от сърдечносъдови заболявания. По-застрашени са мъжете, въпреки че две трети от джипитата са жени. Това са основните изводи на дисертационния труд на д-р Христо Димитров – председател на лекарската колегия във Велико Търново, съобщи радио Велико Търново

Да избере темата го провокира липсата на такова проучване. А е доказано, че 80 процента от здравните проблеми на пациентите се решават в първичната медицинска помощ. Там грижите за тях са дългосрочни, а общопрактикуващите лекари ги осъществяват цялостно, за разлика от  специалистите в определена област.

Джипитата работят в условия на натовареност, в много случаи без възможност да бъдат сменени от колеги.

„ Когато бе направена реформата в здравеопазването през 2000 година, общопрактикуващите лекари започнаха да работят в съвсем нови за тях обстоятелства. Създадоха юридически и търговски субекти, осъществяват мениджмънта на практиката си. В болничната помощ освен промени в начините на финансиране и някои други по-малки, принципът на работа остана същият”, коментира д-р Димитров. Затова той е категоричен, че вниманието трябва да се насочи освен за здравето на пациентите и към това на лекуващите ги джипита. Защото те влагат много сили и енергия за професионалното изпълнение на ангажиментите си.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   qaT*

User Avatar ямх 12.07.2019 09:47:52

Сериозни изводи, колега . Браво ! Продължавайте все така .

User Avatar ОПЛ 11.07.2019 20:28:14

Ако не беше така порочно устроена системата със задължителните консултации и стимулирането на пациентите да изискват такива,много по-добре щяхме да си вършим лечебната дейност без излишната намеса на повечето от доболничните специалисти ,както и беше по времето на участъковите терапевти и педиатри(за който си го спомня),а не да ни се налага постоянно да коригираме едностранчиво назначените терапии,обичайно по всички правила на полипрагмазията!

User Avatar Tiranosaurus-Sex 12.07.2019 09:00:07

Vie nishto ne mijete da lekuvate.KAKVO SHTE LEKUVATE KATO NE MOJETE DA POSTAVITE DIAGNOSATA OT LUMITI ZA NAPRAVLENIA I IZSLEDVANIA ,KAKTO I OT NASADENATA VI TAPOTA.

User Avatar Гост 11.07.2019 22:54:58

Абсолютно точно. Системата наложи пълна девалвация на труда, знанията и уменията на личните лекари. За което не са виновни те.

User Avatar Очен лекар 11.07.2019 20:41:06

Да, бе. Корабче плува ли ми в окото?

User Avatar Гост 12.07.2019 12:06:08

Ти не си никакъв лекар бе ватенка, още по-малко очен. Щом не си разбрал текста на статията за какво иде реч, нито мже да вникнеш и в коментарите и за какво става дума. Толкова тъпи лекари като теб представящи се за лекари нямаме

User Avatar Гост 12.07.2019 12:32:21

Коментирам коментар, а не статия, о височайши и изключителний умнико. Огледай къде коментираш.

User Avatar специалист 11.07.2019 19:37:37

Доцентът по ОМ няма да е сам...нови дисертации ни заливат-

User Avatar ДжиПи ,едно от многото,на доизживяване 11.07.2019 18:02:36

Кретенизъм

User Avatar Медик 11.07.2019 17:22:17

Защо пренебрегвате факта, че в доболничната шомож има мед професионалисти със специалност които извършват диагностиката-нефролози,урошоьи3,кардиолози,психиатри и много други. Джипита та просто ги разпределят и насочват. Не ги правете велики!!! Там просто се продават "бележки" срещу 2. 90лв!!!

User Avatar Dr_Doolittle 12.07.2019 12:22:07

Глупости ватенка . GP та тук има много с тясна специалност - вътрешни болести, педиатри, даже гинеколози,хирузи и УНГ и какви ли не други специалности. А в UK никой не ходи по 5 пъти на година при тесен специалист просто защото с бележката (глупако това е фактура-наравление по преценка на личния лекар) ,та с бележката има да чакаш 3 месеца да ти дойде реда при британския кардиолог. 90% от посещенията при британското GP не са пренасочени никъде. Бритнското GP взима цитонамзки, инцизира фурункули и други банални оперативни интервенции и много други диагностични и терапевтични процедури и това е защото всичко му е калкулирано и му се заплаща труда. Българският личен лекар също може всичко това ,но не го работи защото никой няма да му го заплати -нито ти цървула нито цървулската ти здравна каса. Абсолютно нищо не може да смути български лекар започнал в UK работа .В много случаи ние сме по-подготвени да работим в режим на дефицит, недостатъчни изследвания и образна диагностика от която сме лишени в българската кочинка Семашко. Единственото което трябва да си адаптира българският лекар е да си промени отношението към пациентите - от среда на нагли прошляци искащи бележка към среда на уважение към професията и професионалиста и съответно уважение към пациента като към личност и клиент с парите му ответно .

User Avatar Гост 12.07.2019 17:11:55

Абсолютно точно. А един британски лекар тук не би издържал и един час работа на кабинет гледайки простотиите ,които трябва да върши ОПЛ и би теглил един шут на вратата дълбоко потресен А знаете англичаните са доста издържливи - с какви ли не туземци се е справяла Британската империя.

Още от Новини