burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Валерий Войнов:

Диабет, МС и хепатит С се повлияват добре с плазмафереза

Автоимунните заболявания, диабетът и хепатит С могат да бъдат овладени с плазмафереза. Това съобщи руският професор Валерий Войнов пред журналисти днес. Проф. Войнов е създател на миниапарат за плазмафереза, който е максимално щадящ към пациента. В момента неговия апарат се използва в ИСУЛ, Клиниката по хематология и в Клиниката по токсикологията на  УМБАЛ „Св. Георги“ - Пловдив. От следващата година ще бъде използвана и в УМБАЛ „Софиямед“. Проф. Войнов ще бъде главен консултант на Клиниката по естетична медицина, антиейджийнг и клетъчни терапии „Мона Лиза“, която собственикът на „Софиямед“ д-р Михаил Тиков открива на 12 януари.

Плазмаферезата е процедура, известна от повече от 100 години. При нея чрез пречистване на кръвната плазма кръвта на пациентите се очиства от антитела. Разликата между апарата на проф. Войнов и останалите използвани в съвременната медицина апарати е в количеството плазма, отделяна за една процедура. „Изваждат се от 2 до 4 литра плазма от човек, но тъй като не може да бъде оставен без плазма, се прибягва до донорска. Това се нарича плазмообмен, но при него съществува опасността при донорската плазма е възможно да има наличие на някакъв вирус. Нашият подход се заключва в това, че провеждаме плазмаферезата в малък обем“, каза проф. Войнов.

Процедурата на проф. Владимир Войнов напомня на кръводаряване и отнема не повече от час-час и половина. За това се отделя около 1% плазма и се заменя с физиологичен разтвор. Обикновено курсът на лечение се състои от 4-5 процедури, които се провеждат през ден.

„Има такива заболявания, за които плазмаферезата е задължителна, но никой не я прилага. Например такива са метаболитният синдром и диабетът. С каквито и лекарства и средства да се опитваме да регулираме нивата на кръвната захар, не можем да предотвратим резките скокове в нивата й. Така се получават уврежданията на кръвоносните съдове, чийто резултат са гангрените и некрозите на крайници, ретинопатията и нефропатията. С плазмафереза тези крайни състояния могат да бъдат овладени и да не се стигне нито до ампутация на крайници, нито до пълна слепота. Пречистването на плазмата предотвратява усложненията и прекъсва увреждането на кръвоносните съдове“, каза проф. Войнов.

Той самият от повече от 30 години е болен от хепатит С, тъй като се е заразил по време на операция, и си прилага процедурата всяка година. „Вирусът е в мен, но нямам никакви увреждания на черния дроб. Ако не използвах този метод, вероятно щях да си отида преди поне 20 години“, отбеляза проф. Войнов.

Терапията намира изключително приложение и в акушерството, гинекологията и неонатологията. „Плазмаферезата е изключително нужна на недоносените бебета, както и на тези, чийто резус фактор е несъвместим с този на майката и са образувани антитела. Щадящият метод няма никакви противопоказания и може да се прилага дори по време на месечния цикъл или при хемофилия“, каза още проф. Войнов.

Към момента у нас плазмаферезата се поема от НЗОК, като касата плаща в момента 5000 лева на процедура. До края на годината има одобрени 350 процедури предимно на пациенти с множествена склероза и диабет, стана ясно още на пресконференцията. Само в ИСУЛ тази година са направени над 600 процедури на болни от МС. „Плазмаферезата не е панацея, просто помага на организма традиционното лечение да даде ефект“, допълни проф. Войнов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   XSWe

Още от Новини